Десятиліття по відновленню екосистем та проблематики біорізноманіття (по матеріалах ФАО 2022 р.) (Частина 3)

Опубліковано at 03.04.2023
376 0

Десятиліття по відновленню екосистем та проблематики біорізноманіття (по матеріалах ФАО 2022 р.) (Частина 3).

Управління басейнами для забезпечення сталого рибальства у внутрішніх водоймах. Внутрішнє рибальство не може існувати без водного біорізноманіття, здорових ключових місць проживання, таких як нерестилища, зони вирощування молоді та притулку під час посушливих періодів, без зв’язку між цими місцями проживання та без стабільного гідрологічного режиму. Хоча пов’язана з рибальством навантаження на внутрішні водойми може бути надзвичайно високої, основні причини скорочення рибних ресурсів у внутрішніх водоймах зазвичай мають зовнішній характер по відношенню до рибальського сектору – це можуть бути такі фактори, як конкуренція за водні ресурси між секторами, зміна землекористування та забруднення.

Для вирішення цих проблем необхідно визначати та картувати елементи екосистем, стан яких вимагає покращення, з урахуванням усіх етапів життєвого циклу риби і відновлювати ці елементи. Зокрема, можуть здійснюватись такі заходи, як відновлення прибережної рослинності, відновлення становища річкового русла, відновлення неоднорідності місць проживання, відтворення нерестовищ і відновлення зв’язкыв між заплавами або застійними водами та руслами річок, а також загально басейнові заходи щодо підтримки природних водотоків.

Секторальний підхід до управління природними ресурсами не покращив становище у внутрішньому рибальстві, оскільки органи управління рибним господарством рідко наділяються повноваженнями регулювати інші види діяльності у сфері водо та землекористування, що впливають на рибні ресурси і тому практично не мають необхідних інструментів для забезпечення стійкосты. Механізми забезпечення відповідального та сумлінного керівництва у водному секторі часто бувають неефективними, і з менш впливовими суб’єктами, такими як рибалки, незавжди консультуються з приводу тих, хто торкається їхніх заходів.

У басейнах великих річок можна використовувати підхід із використанням субводозборів, при якому басейн поділяється наодиниці з відповідними екологічними характеристиками, якими відповідні Сторони можуть керувати на відповідних рівнях. У міжнародних басейнах відповідні басейнові організації мають балансувати витрати та вигоди та встановлювати орієнтири в області розвитку відповідно до регіональної політики та міжнародними документами.

Відновлення зв’язків між внутрішніми водними місцями проживання на користь збереження біорізноманіття та розвитку рибальства у внутрішніх водоймах Для відновлення водних екосистем на користь розвитку рибальства у внутрішніх водоймах необхідно задовольняти потреби риби в різні періоди та в різних районах, створюючи місця проживання у верхній течії (нерестилища) та внижній течії (вирощування молоді та притулку), забезпечуючи зв’язки між цими місцями та враховуючи вплив експлуатації водних ресурсів на час гідрологічних подій необхідно узгоджувати ці аспекти розробки будь-яких планів управління річковими басейнами чи водозборами.

В центрі уваги в останні роки перебуває зростаюча кількість гребель у великих річкових басейнах світу та їх потенційний вплив на прибережні спільноти. Повсюдний пристрій невеликих гребель, дамб, загород та інших перешкод для зберігання води або боротьби з повенями може знижувати частоту повеней у нижній течії та позбавляти рибу доступу до продуктивних заплав, які є важливими місцями завершення її життєвого циклу певні сезони.

При цьому існують широкі можливості для перепроектування цих невеликих споруд або більш ефективного керування ними в інтересах покращення стану рибних запасів та підвищення ефективності рибальства у багатоцільових ландшафтах.

Досвід показує, що покращення екосистемних умов на користь розвитку рибальства у внутрішніх водоймах позитивно впливає на біорізноманіття, таким чином збереження біорізноманіття та внутрішнє рибальство взаємопов’язані.

Крім перерахованого вище, необхідно підтримувати або відновлювати річні гідрологічні цикли, включаючи їх роль у формуванні сезонних заплавних місць проживання, створення умов для міграції та розподіл мальків і молоді риб за допомогою пасивний дрейф. Ці потреби риби та районів рибальства необхідно враховувати під час розрахунку природних водотоків для переговорів з іншими водокористувачами лише на рівні басейнів.

Для використання можливостей, що створюються Десятиліттям Організації Об’єднаних Націй звідновлення екосистем (2021–2030 рр.) та Глобальної рамковою програмою в галузі біорізноманіття на період після 2020 р., насамперед необхідно:

– Визнавати важливість рибальства у внутрішніх водоймах для забезпечення продовольчої безпеки та стійкості джерел коштів до існування при розробці відповідних заходів політики та планування інвестицій.

– Розв’язувати завдання щодо рибальства у внутрішніх водоймах та в галузі охорони навколишнього середовища та біорізноманіття, враховуючи їхню взаємодоповнюваність, для чого, зокрема, проводити цільові заходи, допомагають громадам, чия життєдіяльність залежить від рибальства у внутрішніх водоймах, підтримувати екологічну стійкість.

– Приоритизувати інвестиції у відновлення екосистем, плануючи вкладення у внутрішні водні екосистеми, оскільки, хоча ці системи та їх біорізноманіття деградовано найбільш значно і перебувають під загрозою, вони приносять відчутні багатопланові вигоди, зокрема, з погляду внутрішнього рибальства, продовольчої безпеки, безпеки щодо водопостачання та адаптації зміни клімату.

Оптимізація сталого використання біорізноманіття, включаючи пом’якшення впливу на екосистеми, за допомогою технологій та інновацій. Ризики та пом’якшення впливу, пов’язані з видами, що штучно вирощуються, формують водну різноманітність. Широко визнано, що зростання попиту на харчову продукцію з водних біоресурсів у майбутньому можна буде задовольнити досить повно лише за рахунок нарощування виробництва аквакультури. Важливо, щоб використовувалися передові методи сталої аквакультури. Певні системи або методи, що використовуються в аквакультурі, можуть представляти значний ризик для біорізноманіття водних систем, у яких вони застосовуються. У ході останньої глобальної оцінки водних генетичних ресурсів (ВГР) для виробництва продовольства та ведення сільськогогосподарства було встановлено, що штучно вирощувані ВБР та їх дикі родичі багато в чому пов’язані. Було показано, що аквакультура може становити загрозу для різноманітності диких родичів, обумовлену генетичною взаємодією з втікачами і навмисною інтродукцією або зміною місць проживання в наслідок виробництва риби та кормів.

Найбільш серйозну загрозу становлять неаборигенні та виведені шляхом селекції види, що штучно вирощуються. Крім того, у доповіді за результатами глобальної оцінки вказується на брак інформації про властивості ВБР в аквакультурі та на обмежені знання про вплив не аборигенных та виведених шляхом селекції штучно вирощуваних типів на екосистеми.

У роботі L cencen et al. (2021) зазначено, що 14% штучно вирощуваних видів, у тому числы і види, що вже давно використовуються в аквакультурі, знаходяться під загрозою у дикій природі.

У базі даних за інтродукованими водними видами (ФАО,2021d) зазначено, що інтродукція видів переважно здійснюється з метою виробництва продукції аквакультури. У цій базі можна отримати інформацію про інтродуковані види та їх вплив на навколишнє середовище. Існують різні механізми пом’якшення впливу штучно вирощуваних типів на диких родичів, включаючи заходи регулювання (наприклад, зонування аквакультури) та заходи з фізичного обмеження (створення бар’єрів для запобігання або мінімізації взаємодії культивованих та диких ресурсів) або біологічного стримування (наприклад, розміщення ферм у середовищі з умовами за межами толерантності видів, використання стерильного або одностатевого генетичного матеріалу).

Розроблено низку ключових заходів, спрямованих на докорінне перетворення управління генетичною різноманітністю в аквакультурі та зниження потенційних ризиків, пов’язаних з подальшим розширенням виробництва продукції сектора. Ці заходи включені до Глобального плану дій у галузі водних генетичних ресурсів для виробництва продовольства та ведення сільськогогосподарства, ухвалений членами ФАО наприкінці 2021 р.

Збільшення обсягів доступної інформації про властивості та використання водного розноманіття в аквакультурі та розширення доступу до цієї інформації дозволить поглибити розуміння та підвищити поінформованість про пов’язаних з ним вигоди та ризики його використання.

ФАО розв’язує це завдання шляхом розробки AG IS, глобальної інформаційної системи. Коли вона буде заповнена даними з різних країн про штучно вирощуваних типах, її можна буде використовувати для складання звітів, які стануть інформаційною основою для розроблення відповідних заходів політики та стратегій, спрямованих на ефективне усунення негативних наслідків аквакультури, включаючи використання не аборигенных видів та виведених шляхом селекції штучно вирощуваних типів.

Передбачається, що розробка, розповсюдження та прийняття методичних вказівок та документів політики щодо відповідальної інтродукції ВБР та обміну ними, також зменшать вплив без відповідальності інтродукції. Застосування такого підходу має ґрунтуватися на відповідній оцінці ризиків та заходів щодо їх пом’якшення, і акцент повинен робитися на не аборігенних видах та виведених шляхом селекції штучно вирощуваних типах, при цьому розробляючи та використовуючи відповідні угоди про передачу матеріалу.

Технології відповідального рибальства. Нововведення у технологіях рибальства допомагають підвищувати ефективність діяльності, підвищувати результативність заходів та знижувати витрати,с поживання енергії та вплив на екосистеми. Такі інновації відіграють важливу роль у роботі з відновлення екосистем та досягнення ЦСР 14 (Збереження морських екосистем), особливо за рішенням наступних завдань:

– Завдання ЦСР 14.1 – забезпечити запобігання та суттєве скорочення будь-якого забруднення морського середовища, включаючи забруднення морським сміттям.

– Завдання ЦСР 14.2 – забезпечити раціональне використання та захист морських та прибережних екосистем з метою запобігти значному негативному впливу.

Чинна за спільної підтримки Міжнародної ради з дослідження моря (МСІМ) та ФАО Робоча група з рибальських технологій та поведінці риб, до складу якої входять експерти з рибальських технологій з різних країн світу, регулярно обговорює та аналізує дослідження та практичні підходи, що стосуються рибальських технологій та поведінки водних видів залежно від знарядь лову та виробляє рекомендації з управління, у тому числі стосовно впливу знарядь лову на довкілля.

Детальна інформація про актуальні дослідження та розробки, спрямованих на зниження впливу промислових операцій на морське середовище, скорочення забруднення та підвищення енергоефективності, наводиться у доповіді (МСОП, 2021). Пом’якшення наслідків прилову після публікації у 2021 р. Керівництва із запобігання та скорочення прилову морських ссавців при промисловому рибальстві ФАО продовжує свої зусилля щодо надання допомоги державам шляхом надання технічних консультацій та поширення Керівництва кількома мовами ООН (ФАО, 2021).

Керівництво призначене для осіб, які приймають рішення, фахівців з планування, менеджерів і всіх, хто бере участь у розробці та здійсненні заходів політики та технічних заходів, пов’язаних з приловом морських ссавців у районах рибальства (ФАО, 2021n). П’ятирічний проект ФАО–ГЕФ Стійке регулювання прилову при веденні тралового лову в Латинській регіоні Америки та Карибського басейну на 2015–2020 рр. допоміг підвищити ефективність регулювання прилову при траловому лові креветок у шести країнах Латинської Америки та Карибського басейну. В даний час ведеться підготовка нового етапу, E C III, завданням якого буде, зокрема, скорочення прилову при використанні будь яких знарядь лову.

Розробка та подальше здійснення заходів щодо вирішення проблем прилову відіграють найважливішу роль у реалізації концепції життя в гармонії з природою, лежачої в основі Глобальної рамкової програмив галузі біорізноманіття на період після 2020 р. та пов’язаної, зокрема, із завданням 4 ЦУР (C D, 2021) та Айтінськими цільовими завданнями 6 та 12 в області біорізноманіття (CD, 2020).

(Дивись далі Частину 4)

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Рыбный промысел Франции

Створено - 21.06.2019 0
Рыбный промысел Франции Франция находится на 30-м месте в мире по объёмам производства рыбопродукции. Улов рыбы во Франции составляет 850…