Основні ідеологічні засади роботи СТРГ

Опубліковано at 22.09.2019
2004 0

Основні ідеологічні засади

вдосконалення «Порядку здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних біоресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах (СТРГ)»

 (Згідно Наказу Державного комітету рибного господарства України 15.01.2008 р. № 4)

Ідеологія вдосконалення «Порядку…» повинна полягати в тому, що рибогосподарські підприємства, які працюватимуть надалі за регламентом Режиму СТРГ по штучному розведенню, вирощуванню та використанню водних біоресурсів, повинні відбудовувати свою роботу у відповідності до принципів максимально можливого раціонального використання рибогосподарських водойм з постійним плановим відновленням рибогосподарського потенціалу цих водних об’єктів шляхом спрямованого формування видового складу перш за все (туводної) аборигенної, а потім штучно зарибленої іхтіофауни.

Формування видового складу водних біоресурсів та їх запасів повинно відбуватися в двох основних напрямках:

Перший напрямокформування туводної (аборигенної) іхтіофауни.

Розробники Режимів СТРГ повинні визначити та затвердити в ДАРГ і Міністерстві екології та природних ресурсів України показники «фонового природного рівня аборигенної іхтіофауни» для даної водойми. Це стосується видового, вікового і вагового складу біоресурсів (рівень визначатиметься відповідно до кормової бази, можливостей самої водойми, зони рибальства та інших показників, які досліджуються розробниками Режимів СТГ в Біологічному обґрунтуванні).

Багаторічна надмірна експлуатація браконьєрами та рибопромисловими  підприємствами рибогосподарських водойм, знизила до критичного рівня не тільки вагові показники промислових водних біоресурсів, а й практично весь видовий полікультурний склад аборигенної іхтіофауни Особливо постраждали ремонтно-маткові стада промислових видів риб. В більшості водойм самовідновлення (без штучного розведення) аборигенної популяції, навіть при сприятливих умовах проблематично

Тому, досягнення «фонового природного рівня аборигенної іхтіофауни» в процесі відновлення рибогосподарського потенціалу водойм – є основним завданням для всіх підприємств, які працюють по Режимах СТРГ.

Технологія ж відновлення аборигенної іхтіофауни повинна чітко прописуватися в Режимах СТРГ з можливими строками 2÷5 років (в залежності від виду риб та їх фізіології).

Важливим технологічним процесом при формуванні аборигенної іхтіофауни буде вилучення товарної риби різних видів риб. Але, ті особини, які ще не відповідають критеріям діючого Режиму СТРГ (вага, розмір) повинні бути повернені у водойму на дорощування (в діючій зараз «Інструкції…» таких вимог немає, але саме вони сприятимуть відновленню рибогосподарського потенціалу водойм).

Другий напрямокформування іхтіофауни за рахунок зариблення короповими, рослиноїдними та іншими видами промислових не аборигенних видів риб.

Розробники Режимів СТРГ тільки після розрахунків по відновленню аборигенної іхтіофауни повинні визначити можливості штучного вирощування рослиноїдних, коропових та інших видів промислових риб по екстенсивній та інтенсивній технології.

Важливо зазначити, що при розробці полікультурного спектру водойми та складанні моделі використання її кормової бази (математично розраховані харчові ланцюжки) перевага повинна надаватися формуванню саме аборигенної іхтіофауні!!!, особливо її найбільш цінних видів (щука, судак, сом, жерех, осетрові, линь, сазан, вугор, тощо).

Діяльність рибогосподарського підприємства, яке працює по Режиму СТРГ, повинно оцінюватися насамперед по успіху у відновленні рибогосподарського потенціалу водойми і лише після цього по валовому вилову штучно вирощеної риби. Такий підхід до оцінки діяльності СТРГ максимально прискорить відновлення рибогосподарських водойм і значно збільшить не тільки загальний вилов, й покращить асортиментний перелік товарної риби.

«Дорожня карта» вдосконалення «Порядку здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних біоресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах (СТРГ)»:

  1. Проведення неофіційної наради з координатором від Міністерства екології і природних ресурсів України Коротецьким В.П. (питання спільної роботи по вдосконаленню Режимів СТРГ, обговорення загальних принципів до зміни підходів в розробці Режимів).
  2. Проведення спільної офіційної наради ДАРГ з Міністерством екології і природних ресурсів України та Державною екологічною інспекцією України (питання спільної роботи по вдосконаленню «Порядку здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних біоресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах (СТРГ)».
  3. Створення спільної постійно діючої робочої групи, яка:
  • розробить проект Наказу про затвердження нової «Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби,  інших водних біоресурсів та їх використання
    в спеціальних товарних рибних господарствах»
    та розробить нову «Інструкцію» (деякі положення старої інструкції вже давно законодавчо застаріли, деякі мають корупційну складову);
  • опікуватиметься безпосередньо Режимами СТРГ і виноситиме по них рекомендації для Голови ДАРГ:
  • розробить методику розрахунків нових Режимів СТРГ;
  • розробить методику перевірок ДАРГ та Держекоінспекцією наявності водних біоресурсів у водоймах;
  • розробить критерії оцінки діяльності нових рибогосподарських підприємств, а також підприємств, які вже працюють по Режимах СТРГ з метою доцільності їх подальшої роботи на цих водоймах;
  • розробить методики (процедури) конкурсного відбору користувачів Режимів СТРГ;
  • розробить методики передачі (повернення) водойм під Режими СТРГ та повернення їх державі;
  • розробить методичні матеріали для постійно діючого наукового моніторингу водойм та критеріїв наукового супроводу Режимів СТРГ (з метою корекції заходів по формуванню видового та розмірно-вагового складу водойм, поліпшення кормової бази, тощо);
  • розроблятиме рекомендації Голові ДАРГ щодо поліпшення роботи СТРГ як основного напрямку розвитку інтенсивної аквакультури.
  1. Перегляд всіх діючих Режимів СТРГ. Винесення вердикту відносно доцільності подальшої співпраці ДАРГ з рибогосподарськими підприємствами, які систематично не виконували умови роботи навіть старих Режимів СТРГ.
  2. Розробка та погодження з Міністерством екології і природних ресурсів України всіх перероблених та нових Режимів СТРГ.

Висновок: такий загальний ідеологічний підхід до вдосконалення Режимів СТРГ допоможе ДАРГ не тільки розділити відповідальність  за роботу практично некерованих рибогосподарських підприємств з Міністерством екології, а й закладе всі передумови для подальшого відновлення промислових водойм та стрімкого розвитку рибного господарства України.

 

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Чи потрібно робити “Оцінку впливу на довкілля (ОВД) при експлуатації водойм по Режимах СТРГ?

Створено - 29.03.2020 0
Чи потрібно робити «Оцінку впливу на довкілля» (ОВД) при експлуатації водойм по Режимах СТРГ? Наказом Державного комітету рибного господарства України…

Що робити новому керівництву Держрибагентства для забезпечення сталого розвитку галузі рибного господарства України (Частина 6 – Спеціальні товорні рибні господарства (СТРГ)

Створено - 17.05.2020 0
Що робити новому керівництву Держрибагентства для забезпечення сталого розвитку галузі рибного господарства України (Частина 6 – Спеціальні товарні рибні господарства…

Проект розвитку СТРГ в Україні

Створено - 22.09.2019 0
Довідка про регуляторну складову проекту з розвитку СТРГ в Україні  І. Загальні положення  Спеціальні товарні рибні господарства (далі-СТРГ), як вид…