Рециркуляційні системи аквакультури – УЗВ (RAS) (Частина 1)

Опубліковано at 23.05.2023
1144 0

Рециркуляційні системи аквакультури – УЗВ (RAS) (Частина 1)

Розведення риби в контрольованих умовах є напрямком, що розвивається прагнучи задовольнити зростаючий ринок, перш за все осетрових видів риб. На даний момент він є одним із найшвидших зростаючих секторів аквакультури в Україні.

Зростає кількість свіжої риби, що вирощується на фермах популярність і прибутковість. Сом, осетрові риби, форель, креветки та інші водні біоресурси швидко стають новими «товарними культурами» у Світі. Зростання суспільного попиту на здорову смачну та доступну їжу стимулює «бум»в цій галузі. Зниження популяції дикої риби внаслідок надмірного вилову та води забруднення сприяло вирощуванню свіжих продуктів на фермах, які вирощуються без забрудненьводи у внутрішніх резервуарних системах.

Рециркуляційні системи аквакультури (RAS) представляють новий унікальний спосіб вирощування риби. Замість традиційного методу вирощування риби на відкритому повітрі у відкритих ставках, ця система вирощує рибу з високою щільністю у внутрішніх резервуарах із «контрольованим» середовищем.

Системи рециркуляції фільтрують і очищають воду для повторного використання через рибоводстводні ємкості. Нова вода додається в резервуари лише для компенсації розбризкування та випаровування яка використовується для змивання відходів. Навпаки, багато систем  називають «відкритими» або «проточними» системами, оскільки вся вода становить лише однупроходить через резервуар, а потім викидається.

Риба, вирощена в RAS, повинна мати всі необхідні умови, щоб залишатися здоровоюі рости. Їм необхідна безперервна подача чистої розчиненої води певної температуривміст кисню, оптимальний для росту. Необхідна система фільтрації (біофільтра).очищати воду та видаляти або детоксикувати шкідливі відходи та нез’їдений корм. Tаку рибу необхідно щодня годувати повноцінним кормом, щоб сприяти швидкому росту і високій виживаності.

Експериментальні системи RAS в тій чи іншій формі існують із середини 1950-х років. Однак тільки за останні кілька років був реалізований їхній потенціал для вирощування риби в промислових масштабах. Нова технологія якості води, прилади для тестування та моніторингу, а також розширені програми проектування систем, більша частина яких розроблена для очищення стічних водпромисловості, були зареєстровані та революціонізували нашу здатність вирощувати рибу в акваріумікультури.

Тим не менш, незважаючи на його очевидний потенціал, RAS слід вважати високоризиковим. Їх можна використовувати для культури високої щільності (сотні тисяч тонн на рік), але їх здатність робити це економічно залишається необхідно продемонструвати остаточно і неодноразово.

RAS пропонує виробникам риби низку важливих переваг перед розведенням у відкритих ставках. Вони включають метод максимізації виробництва за обмежених запасів води та землі, майже повний контроль навколишнього середовища для максимізації росту риби протягом усього року, гнучкість розміщення виробничих потужностей поблизу великих ринків, повноцінна та зручна для збирання врожаю та швидкий і ефективний контроль хвороб.

RAS може мати різні розміри, починаючи від великомасштабних виробничих систем до середнього розміру (100 тис. тонн/рік), до малих систем.

Їх можна використовувати як системи вирощування для виробництва риби або як інкубаторії для вирощування молоді, спортивної риби для насадки та декоративної риби, рибки для домашніх акваріумів.

Інтенсивне виробництво:

Розведення риби в акваріумах може революціонізувати виробництво риби так само, як системи утримання змінили галузь свинарства та птахівництва.

Це чудова альтернатива культурі у відкритих ставках, де низька щільність риби що вирощуються вільно у великих ставках піддаються втратам від хвороб, паразитів, хижацтва, забруднювачів, стресу і сезонних неоптимальних умов вирощування.

Збережені вода та земля: RAS зберігають і воду, і землю. Вони максимізують виробництво на порівняно невеликій території землі та використовують відносно невеликий об’єм води.

Так само, оскільки вода використовується повторно, вимоги до об’єму води в RAS є лише приблизно 10% того, що вимагає звичайна культура у відкритому ставку. Вони пропонують обіцяюче рішення до конфліктів щодо використання води, якості води та утилізації відходів. Ці занепокоєння посилюватимуться в майбутньому, оскільки потреба у воді для різноманітних цілей зростатиме.

Гнучкість розташування:RAS особливо корисний у регіонах, де земля та вода дорогі та недоступні. Їм потрібна відносно невелика кількість землі та води. Вони більше підходять для північних регіонів, де холодний або прохолодний клімат може уповільнити ріст риби на відкритому повітрісистем і запобігання цілорічного виробництва.

RAS забезпечують виробників в географічно несприятливих умовах через відносно короткий вегетаційний період (менше 200 днів) або надзвичайно посушливих (пустельних) умовах. RAS може бути розташована поблизу великих ринків (міських районів) і таким чином зменшити витрати на транспортування товарної риби.

RAS може використовувати міське водопостачання (дехлорування необхідно) і скидати відходи в каналізаційні системи. Майже всі види їжі риба та спортивна риба, яка зазвичай вирощується в ставках, включаючи сома можна легко вирощувати у високій щільності, якщо його утримувати в резервуарних системах.

Гнучкість видів і врожаю. В даний час RAS використовуються для вирощування сома, смугастого окуня, тиляпії, раків, блакитних крабів, устриці, мідії, креветок та акваріумних тварин. Системи внутрішнього вирощування риб пропонують значні можливості та гнучкості для:

(1) вирощування широкого розмаїття видів риб;

(2) вирощування ряду різних видів одночасно в одному резервуарі (полікультура) або в різних резервуарах (монокультура);

(3) вирощувати різних за розмірами від одного або кількох видів до іншого залежно від ринкового попиту і ціни.

RAS надають виробникам можливість маніпулювати виробництвом для задоволення попиту протягом року та збирання врожаю у найбільш прибутковий час протягом року. Це гнучкість у виборі видів і часу збору врожаю дозволяє виробнику швидко реагувати на зміну ринку, щоб максимізувати виробництво та прибутковість.

RAS дозволяє виробнику конкурентоспроможно реагувати на ринкові ціни та коливання попиту шляхом зміни темпів і часу збору врожаю, а також видів, що вирощуються. Басейнові системи зараз використовується для утримування та очищення (очищення) забруднених від неприємних присмаків сомів, вирощених у ставках поки вони не стануть прийнятними для маркетингу.

RAS мають деякі недоліки в порівнянні з відкритою ставковою культурою. Вони є відносно дорогими системами для розробки (будівлі, резервуари, сантехніка, біофільтри) і допрацювати (накачування, аерація, опалення, освітлення). Крім того, вони є складними системами, де потрібна кваліфікована технічна допомога для успішного керування.

Для управління та обслуговування потрібен постійний нагляд і кваліфікована технічна підтримка відносно складні системи циркуляції, аерації та біофільтрації, а також аналіз води на якість. Небезпека механічного або електричного збою живлення та, як наслідок,  втрата риби завжди викликає серйозне занепокоєння при вирощуванні риби у великій щільності в невеликій обсягах води.

Для роботи з максимальною вантажопідйомністю або близькою до неї потрібні запобіжні пристрої у вигляді аварійної сигналізації та резервного живлення та насосні системи. Бізнес і коефіцієнт біологічних ризів відповідно високі. Постійна пильність і швидке реагування (15хвилин або менше) необхідні для запобігання повної смертності. Однак вищий фактор ризику, капітальних вкладень, високих експлуатаційних витрат можна компенсувати безперервним виробництвом, зменшенням стресу, покращении зростанням риби і виробництвом високоякісного продукту в RAS

Дизайн в RAS. Функціональні частини RAS включають:

(1) резервуар для вирощування;

(2) відстійник твердих частинок та пристрій видалення;

(3) біофільтр;

(4) впорскування кисню з U-подібною аерацією;

(5) водациркуляційний насос.

(6) блок температурного корегування;

(7) блок регуляції Рн;

(8) блок стерилізації технологічної води;

(9) блок структиризації технологічної води;

(10) дегазатор.

Залежно від температури води та вибраного виду риби, водаможе знадобитися система опалення. Можлива також озонова та ультрафіолетова стерилізація, яка вигідно зменшує навантаження органіки та бактерій.

Постачання води: гарний запас води, достатній як за кількістю, так і за якістю, важливий для успіху рибогосподарського підприємства, RAS чи ін. Підземні води, отримані з глибоких свердловин або джерела є найкращою водою для розведення риби. Як правило, вони не містить забруднюючих речовин.

Міське водопостачання також можна використовувати після хлору, флориду та інших хімікатів видділенням. Інші джерела води, зокрема поверхневі води струмків, річок, ставків і озер, не рекомендовані для розведення риби. Поверхневі води можуть містити хвороби риб, паразитів, пестициди та інші забруднювачі, які можуть вбити або сповільнити ріст риб (потребує додаткової стерилізації води).

Тестування, кількість і якість доступного водопостачання є одним із перших кроків для майбутнього рибницького господарства необхідно забезпечити належне постачання високоякісної води.

Оскільки RAS переробляє більшу частину своєї води, вони споживають значно менше, ніж інші види культури і особливо добре пристосовані до районів з обмеженими запасами води. Необхідна кількість води для вирощування риби, залежить від обраного виду риби, розмір культурної системи та розміру інвестицій.

Відкриті та закриті системи. Системи резервуарного вирощування називаються рециркуляційними (закритими), тому що вони переробляють або повторно використовувати воду. Жодна система ніколи не буває повністю «закритою», тому що певна кількість води повинна бути періодично додана для компенсації втрат від випаровування та для вимивання відходів.

Необхідно підмінити воду, оскільки жоден фільтр не є ефективним на 100%. тим не менш, RAS може працювати ефективно, час від часу додаючи лише відносно невелику кількість води за щоденним або щотижневим графіком.

Відкриті (проточні) системи належать до тих, які просто пропускають воду за один RAS-систему, перш ніж її відкинути. Проточні системи також можна використовувати у внутрішньому басейні вирощування риби, якщо доступна велика кількість високоякісної води.

Вирощувачі форелі зазвичай використовують відкриті системи, а не рециркуляційні, оскільки форель потребують великих обсягів високоякісної холодної води.

Відкриті системи «пропускають» більшу частину води швидко, тоді як закриті системи «просочують» воду повільно. RAS більше підходять для тепловодних риб, таких як осетрові, канальний сом, смугастий окунь і тиляпія, які не можуть переносити нижчі температури як форель. Вони також використовується для розведення морських видів, таких як червоний окунь, устриці, молюски та м’які панцирні блакитні краби.

(Дивись далі Частину 2)

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Осетровые рыбы для УЗВ

Створено - 13.03.2019 0
Осетровые виды рыб для УЗВ. Белуга Осетры: русский сибирский, ленский Шип Севрюга Стерлядь Веслонос (условно осетровый вид) Гибриды: Бестер (самка…