Вимоги до мічення та УЗД осетрових риб (Частина 20)

Опубліковано at 03.04.2023
1104 0

Вимоги до мічення осетрових риб (Частина 20)

 Залежно від цілей, виду та розміру риби застосовують такі типи міток:

  • внутрішні мітки: ПІТ-мітки, магнітні дротяні, що кодуються. мікромітки (CWT), хімічні речовини (окситетрациклін), підшкірно введені органічні фарбники, латекси;
  • зовнішні мітки: кліпси для великої рогатої худоби (ВРХ), дужки, якірні мітки;
  • позначення барвниками (наприклад, неоновими) та татуюваннями (таврування);
  • мічення шляхом усічення частини плавників або жучок. Переміщення риб є необхідним елементом багатьох виробничих процесів, включаючи: заготівлю плідників, відбір риб для нерестової компанії, племінну роботу з ремонтно-маточним стадом, визначення життєстійкості, оптимального розміру та віку молоді, що випускається, ідентифікація місць випуску тощо. У кожному з перерахованих випадків, обладнання для мічення та спосіб введення мітки повинні забезпечувати дотримання таких вимог:
  • мінімальний вплив на гідродинамічні властивості та виживання риб;
  • збереження міток протягом необхідного періоду часу (у деяких випадках до кінця життя риб);
  • висока швидкість мічення;
  • легкість виявлення міток у рибах, у тому числі в польових умовах;
  • можливість передачі максимального обсягу необхідної інформації;
  • можливість багаторазово зчитувати з міток інформацію без умертвіння риб; • мінімально можлива вартість міток та обладнання для них прикріплення та виявлення.

Залежно від поставленого завдання під час мічення використовують індивідуальні чи групові мітки. Найбільш прогресивними, з перерахованих вище, в даний час є системи мічення індивідуальними ПІТ-мітками (для виробників) та намагніченими CWT-мікрометками (для молоді).

Позначення ПІТ-мітками ПІТ-мітки є пасивними інтегральними транспондерами. Вони оснащені електронною схемою, розміщеною на мікропроцесорному чіпі. ПІТ-мітки не мають власного джерела живлення та передають свій ідентифікаційний код лише за умови порушення детектором (рідером). Розміри міток становлять залежно від виробника від 1,2 х 8,0 мм до 2,1 мм х 12,2 мм.

Мітки укладені у скляну оболонку і після імплантації не надають на риб будь-якого впливу. Термін їхньої служби необмежений, можливо їх повторне використання після вилучення та вторинної імплантації. Імплантують ПІТ-мітки в підключичну область (під грудний плавець або під першу спинну жучку) за допомогою шприца-інжектора.

Зчитування інформації здійснюється дистанційно за допомогою портативного ручного детектора (рідера).

Портативний ручний детектор (рідер) для зчитування ПІТ- міток.

Крім перерахованих вище способів мічення, при роботі з пліниками в період підготовки та проведення нерестової компанії ефективно використання тимчасових міток, що одягаються на хвостове стебло риб. У деяких випадках для полегшення ідентифікації риб, помічених ПІТ-мітками, доцільно додатково позначити їх візуально помітною міткою. Візуальні еластомери, що імплантуються. (VIE) імплантуються в нижню частину рила з використанням різних квітів та орієнтації на тілі (www.nmt-inc.com). Дані мітки вводяться в рідкому вигляді і досить швидко твердне.

Мічення магнітними СWT-мікрометками. Для масового мічення молоді найбільш ефективними є мікроскопічні кодовані мітки CWT(шматочки сталевого дроту, довжиною 1,067 мм та діаметром 0,254 мм – см www.nmt.us), які за допомогою спеціального інжектора впроваджують у область носового хряща або під першу спинну жучку. На поверхні кожної мікромітки нанесено груповий двійковий код. Для мічення дрібної молоді (менше 2 г) призначені укорочені мікромітки (довжиною 0,5 мм стандартного) діаметра).

Процедура мічення молоді азовської севрюги CWT мікромітки. Мікромітки намагнічуються при імплантації та залишаються намагніченими, практично протягом усього життя риб, тому за допомогою спеціальних детекторів їх можна виявити будь-коли (Малюнок 131).

13.4 Проект розробки міжнародної програми мічення молоді вирощеної в штучних умовах Проект розробки міжнародної програми мічення молоді, вирощеної у штучних умовах, заснований на міжнародному досвіді (див. http:// www.nmt-inc.com/ і http://www.hafro.is/catag), що свідчить про те, що ефективно координована програма дозволяє отримати значно більше надійні дані, ніж кілька програм, що не координуються. Інформація, яка може бути отримана шляхом координації міжнародних зусиль, включає наступне:

  • випуск та розповсюдження риб вирощених на різних рибоводних підприємствах всього Чорноморського басейну;
  • темпи зростання різних груп риб;
  • виживання риб, що випускаються;
  • показники (виживання, зростання, статеве дозрівання, внесок у рибальство) різних груп, на основі, наприклад, періоду та обсягу випуску, місця випуску, походження або генетичних показників.

Настійно рекомендується використання вторинних міток. Такими мітками повинна маркуватися лише молодь, раніше позначена магнітними мікромітками, що кодуються. Спосіб застосування подібних вторинних міток вимагає ретельного розгляду. Підрізання певних вусиків (наприклад, крайнього праворуч) може виявитися ефективним при повторному вилові протягом перших двох років, але подальша регенерація вусиків може зробити використання його як довгострокову мітку недоцільним. Було встановлено, що підрізування вусиків не надає значного впливу на здоров’я та добробут риби. Підрізання одного з анальних плавців може стати довгостроковою міткою, але існує думка, що мічення в даному випадку може мати негативні наслідки (цей спосіб вимагає вивчення, перш ніж бути рекомендований для широкого використання).

Інші види міток можуть вільно використовуватись для інших цілей. Подібні мітки не є обов’язковим показником наявності кодованої намагніченої CWT-мікромітки, однак немає підстав, що виключають використання таких міток на додаток до вторинних міткам (що використовуються спільно з CWT). Головні компоненти міжнародної програми мічення з використанням CWT міток:

  • мічення та стандартизований випуск;
  • повторне виявлення міток;
  • організація централізованої бази даних за мітками та аналіз даних;
  • вільний доступ до інформації з можливістю її копіювання з допомогою Інтернету;
  • гнучке управління та міжнародна координація.

Раннє прижиттєве визначення статі та стадій зрілості осетрових з використанням УЗД.  Устаткування для УЗД-діагностики статі та стадій зрілості осетрових риб Ультразвукові дослідницькі сканери досить давно широко застосовуються у медицині. Останнім часом ультразвукова діагностика привертає все більшу увагу завдяки можливості досліджувати анатомію риб. Неінвазивність даного методу, його надійність, а також можливість аналізу динамічних зображень (у режимі “відео”) роблять використання систем УЗД сканування перспективним інструментом при проведенні досліджень у рибництві.

Найбільш важливими перевагами використання даного методу є:

  • Біологічна безпека: Незважаючи на відомості про те, що ультразвук високої інтенсивності може порушувати зростання клітин та пошкоджувати ДНК in vitro, в даний час встановлено, що діагностичний ультразвук біологічно безпечний і не несе несприятливих клінічних ефектів (при ультразвукових дослідженнях використовують пульсуючі хвилі, отже, час експозиції невеликий).
  • Оперативність: При правильно організованій роботі процедура УЗД-діагностики дуже нетривала (до 10 сек.), за винятком рідкісних та складних випадків, таких як гермафродитизм та аномалії репродуктивної системи (проростання сполучних тканин у генеративній частині гонад, ожиріння генеративної частини гонад, пухлини, кісти), що вимагають додаткового часу для досліджень.
  • Нетравматичність: Під час дослідження покриви риби не порушуються, органи та тканини не пошкоджуються, отже, стресуючий вплив мінімально. Характеристики ультразвуку. Ультразвук має хвильову природу, йому властиві фізичні характеристики хвилі: частота, довжина, швидкість і т.д. При вивченні особливостей поширення ультразвукових хвиль у тілі осетрових риб, можна умовно виділити основні середовища: кістки (включаючи “жучки”), хрящі, м’які тканини та газ, що мають різний акустичний опір та по-різному відбивають ультразвукові промені (ехогенність).

Датчики Для проведення УЗД-діагностики риб сканер, в більшості випадків, має бути оснащений лінійним датчиком з розмірами робочої поверхні 40-60 мм та робочою частотою 5-10 МГц. Це дозволяє отримувати ехограми з високою роздільною здатністю для риб вагою від 0,5 кг (стерлядь) до 50 кг (білуга), з максимальною ефективністю для риб вагою 2–20 кг (незалежно від виду). Разом з тим у зв’язку з відносно високою частотою ультразвуку стандартний лінійний датчик дозволяє забезпечити невелику глибину сканування.

Для великих риб (понад 50 кг) рекомендується використовувати конвексний датчик із робочими частотами 2,0–3,5 МГц та глибиною проникнення ультразвуку більше 20 см. На жаль, датчики даного типу мають відносно низьку роздільну здатність.

Для точної візуалізації гонад риб необхідно, щоб мінімальний лінійний розмір гонад на гістологічному зрізі перевищував довжину ультразвукової хвилі мінімум у 10-20 разів, інакше кордону органів будуть нечіткі або не видно. При використанні датчика з робочою частотою 5-10 МГц, структури повинні мати мінімальні розміри – щонайменше 2 мм.

Датчик із частотою 3-5 МГц має глибину фокусування 7–9 см, із частотами 5, 7,5 та 10 МГц – 5–7, 4–5 та 3–4 см відповідно. Прогресуюче ослаблення звуку в міру його поширення у тканинах (загасання) визначається видом, щільністю та ступенем неоднорідності тканин. Відображення більшої частини звукових хвиль відбувається у напрямку до джерела звуку. Тому для отримання чіткого зображення ультразвукового пучок повинен прямувати до гонади (або іншого досліджуваного органу) під кутом 90°, що забезпечує максимальне відображення та наступну візуалізацію. У складних випадках при проведенні досліджень та з метою отримання ехограм з високою роздільною здатністю, особливо при вивченні риб з невеликими розмірами, можуть бути використані дорогі високочастотні лінійні датчики високої частоти (до 25 МГц), наприклад “Esaote” із частотою 12,5 МГц .

Лінійний датчик. Зрізи, отримані з використанням таких датчиків, мають прямокутну форму. Поверхня датчика, що сканує, – плоска. Він щільно прилягає до досліджуваних поверхонь, тому датчики даного типу найбільш ефективними при проведенні досліджень, пов’язаних із вивченням органів та тканин осетрових риб.

Конвексний датчик. Отриманий з використанням цього датчика зріз має форму, проміжну між формами зрізів лінійного та секторного датчиків. Конвексний датчик зазвичай входить до стандартної комплектації ультразвукові апарати. Він має напівкруглу скануючу поверхню і не може щільно прилягати всією поверхнею до досліджуваної ділянки тіла риби. Крім того, конвексні датчики, як правило, мають низьку частоту. і, отже, низьку роздільну здатність, але більшу глибину сканування. Тому їх доцільно застосовувати лише для великих риб.

Мобільний інформаційно-аналітичний комплекс на основі УЗД-сканера «Mindray DP-6600» Рекомендований для широкого застосування в ультразвуковій осетрівництві. портативний сканер Mindray DP-6600 (www.mindray.com, Китай), порівняно з іншими має явні переваги як з точки зору вартості, так і роздільної здатності 10-дюймового монітора з прогресивним режимом малої розгортки.

Організація робочого місця.  Проведення ранньої прижиттєвої експрес діагностики статі та визначення стадій зрілості гонад вимагає організації спеціального робочого місця. Устаткування мобільного інформаційно-аналітичного комплексу на основі УЗД-сканера Mindray DP-6600:

1 – УЗД-сканер;

2 – спеціальний стіл із нержавіючої сталі для розміщення риби;

3 – тент-намет для захисту монітора УЗД-сканера від прямих сонячних променів;

4 – Басейн для накопичення риби.

Робоче місце оператора має містити:

  • стіл для встановлення ультразвукового обладнання, за яким оператору було б зручно проводити аналіз відео зображень та вести записи;
  • спеціальний (металевий або дерев’яний) стіл з бортиками розміщення на ньому риби (оператор, який працює з рибою повинен мати безперешкодний підхід до столу);
  • басейни-накопичувачі для риби, які необхідно розташувати в безпосередньої близькості від УЗД-комплексу. Освітленість робочого місця не повинна бути надто високою, так як у цьому випадку зчитування відеоінформації з екрана буде утруднено або взагалі неможливо (оператор повинен не встаючи з місця, проводити сканування, одночасно спостерігаючи зображення на РК екрані). Все обладнання має бути встановлене, підключене та відрегульовано на початок проведення досліджень. Рибу розташовують на спеціальному столі, на боці (голова ліворуч чи праворуч щодо оператора). При цьому необхідно утримувати рибу у відносній нерухомості протягом всього процесу сканування, який може тривати від кількох секунд до кількох хвилин.

Вирішаюча здатність ул ьтразвукового методу прижиттєвої діагностики статі та визначення стадій зрілості гонад осетрових риб. Здатність ідентифікувати зображення та діагностувати стать та стадії зрілості залежатимуть (при виконанні рекомендації щодо параметрів обладнання) від наступних факторів: видова приналежність, вік, розмір, умови та режим вирощування. Діагностичними ознаками визначення статі є:

  • локалізація генеративної тканини у гонаді (медіальна, латеральна і т.д.);
  • наявність чи відсутність оболонки гонади;
  • характер поверхні та меж гонади (рівні або нерівні краї, прямі або звивисті краї);
  • ехогенність генеративної тканини, що виражається в різній яскравості її зображення на екрані монітора; • однорідна чи змішана структура тканин гонади; • форма та розташування каудального краю гонади щодо генітального отвору.

Слід мати на увазі, що при перезріванні та резорбції статевих продуктів ехогенність тканин змінюється. Гіперехогенна тканина сім’яників стає анехогенною або гіпоехогенною, анехогенна тканина яєчників гіпоехогенний.

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Переднерестове витримування плідників осетрових риб (Частина 6)

Створено - 17.03.2023 0
Переднерестове витримування плідників осетрових риб (Частина 6) Вибір оптимального режиму переднерестового витримування плідників. Залежно від значення коефіцієнта поляризації ооцитів основним критерієм для вибору…

Етанольні дріжджі (епрін), мікробна біомаса (гапрін), кліверолакт у харчуванні риб (Частина 24)

Створено - 19.04.2023 0
Енанольні дріжджі (епрін), мікробна біомаса (гапрін),  кліверолакт у харчуванні (Частина 24) Епрін є культурою непатогенних штамів роду Candida, селекціонованих у ВНДІ синтез-білок і вирощених…

Доступність для харчування риб мінеральних речовин, кальцію, магнію, міді, фосфору (Частина 12)

Створено - 04.04.2023 0
Доступність  для харчування риб (мінеральних речовин, кальцію, магнію, міді, фосфору) (Частина 12) Визначення доступності мінеральних елементів методично складніше, ніж органічних…