Рециркуляційні системи аквакультури – УЗВ (RAS) (Частина 2)

Опубліковано at 23.05.2023
1112 0

 

Рециркуляційні системи аквакультури – УЗВ (RAS) (Частина 2)

Резервуари для вирощування риби. Рибу можна вирощувати в акваріумах майже будь-якої форми та розміру.зазвичай басейни є  прямокутної, круглої або овальної форми. Ємкості круглої або овальної форми з центральними дренажами дещо легше чистити та циркулювати воду, ніж прямокутні.

Прямокутний. Басейни зазвичай встановлюються на похилих підлогах для полегшення очищення.  Басейни для вирощування варіюються від 2000 до 2 000 000 літрів. Розмір баказалежить від ряду факторів, включаючи: рівень поголів’я, вибрані види, водопостачання, якість води та економічні міркування.

Басейн повинен бути сконструйований відповідноз потужністю інших компонентів системи, зокрема розміром біофільтра, щоб усі частини системи були синхронізовані. Басейни можуть бути виготовлені з пластику, бетону, металу, дерева, скла, гуми та пластикової плівки або будь-які інші матеріали, які утримують воду, не піддаються корозії та не є токсичними для риб.

Рекомендується гладка поверхня внутрішньої сторони баків, щоб запобігти потертості шкірита інфекцій для риби, а також дозволити очищення та стерилізацію. Легкі, міцні пластикові баки можна зручно переміщати та легко чистити, але вони потребують спеціальної підтримки, щоб запобігти розтягуванню при наповненні водою.

Нержавіюча сталь також є хорошим матеріалом для резервуарів, але може бути дорогою. Фанера морського сорту є недорогою, але витікають, якщо не запечатані належним чином, і не такі міцні, як інші матеріали. Можливо, бетонні резервуари є найекономічнішими для будівництва, але вони є відносно постійні та нерухомі споруди після їх спорудження. Нетоксичний пластик або гумові вкладиші можна використовувати, але поверх каркасів з дерева, металу, бетону чи інших матеріалів.

Біофільтрація. Біологічний фільтр (біофільтр) є серцем RAS. Як випливає з назви, це життя фільтр, що складається із середовища (гофрованих пластикових листів або кульок або піщинок), на яких росте бактеріальна плівка. Бактерії забезпечують очищення відходів шляхом видалення забруднюючих речовин.

Двома основними забруднювачами води, які необхідно видалити, є:

(1) рибні відходи (токсичні сполуки аміаку), що виділяються у воду;

(2) частинки нез’їденого рибою корму.

Біофільтр – це місце, де корисні бактерії видаляють (детоксикують) виділення рибпродуктів, насамперед аміаку. Токсичність аміаку та нітратів: аміак і нітрити токсичні для риб.

Аміак у воді зустрічається у двох формах: іонізованій амоній (NH4+) і неіонізований (вільний) аміак (NH3). Останній, NH3, є високимтоксичний для риб у малих концентраціях і повинен зберігатися на рівнях нижче 0,05 мг/л.

Загальна кількість NH3 і NH4 залишається пропорційною один до одного для даної температури і рН, а зниження однієї форми буде компенсовано перетворенням інших. Кількість неіонізованого аміаку у воді прямо пропорційна температура і pH. З підвищенням температури рН кількість NH3 відносно NH4 також збільшується.

На додаток до аміаку, отруєння риби нітритами (NO2) також становить безпосередню небезпеку для RAS.

Рівень нітритів повинен бути нижче 0,5 мг/л. Хвороба бурої крові (метгемоглобінемія) виникає у культивованого лосося та канального сома, коли рівень гемоглобіну знижений, окислюється нітритом з утворенням метгемоглобіну (дихального пігменту крові, який не може транспортувати кисень).

Захворювання може виникнути при концентрації нітритів 0,5 мг/л і більше. Як зрозуміло з назви, кров має характерний шоколадно-коричневий колір. Додавання солі (NaCl) із розрахунку 1 кг на 1000 л води (співвідношення хлориду до нітриту 16:1) придушить це захворювання в м’якій воді; співвідношення 3:1 ефективне для жорсткої води.

Розрахунок завантаження аміаку. Кількість аміаку, що виділяється в резервуар, залежить від ряду змінних, включаючи види, розміри та щільність зарибленої риби та умови середовища (температура, pH). Навантаження аміаку можна приблизно оцінити за біомасою (вага) риби в басейні або вона може базуватися на вазі корму, що згодовується щодня.

У середньому виробляється близько 25 мг (міліграмів) аміаку на добу на кожні 100 гр. риби в басейні. Щоб виправити надмірно високі рівні аміаку, додайте прісну воду, виключіть годівлю або зменшіть щільність риби. Навантаження аміаку також можна оцінити на основі загальної кількості згодованого корму. Для готового рибного корму зі стандартним вмістом білка від до 40 відсотків, просто помножте загальну вагу корму (в грамах) на 25.

Нітрифікація. Аміак – це отруйний продукт життєдіяльності, який виділяє риба. Так як риби цього терпіти не може отрута, детоксикаційний аміак є основою хорошої якості води, здорової риби та високого рівнявиробництва. Детоксикація аміаку відбувається на біофільтрі за допомогою процесу нітрифікації. Нітрифікація відноситься до бактеріального перетворення аміачного азоту (NH3) у менш токсичний NO2 і, нарешті, до нетоксичного NO3.

Процес вимагає відповідної поверхні, на якій бактерії ростуть (біофільтруючі середовища), прокачуючи безперервний потік води в резервуарі біофільтру, а також підтримання нормальної температури води, хорошої якості води та кисню (О2).

Для цієї роботи потрібні дві групи аеробних (які потребують кисню) нітрифікуючих бактерій. Бактерії Nitrosomonas перетворюють NH3 в NO2 (вони окислюють токсичний аміак, що виділяють риби на менш токсичний нітрит), бактерії Nitrobacter перетворюють NO2 на NO3 (вони окислюють токсичні нітрити до переважно нетоксичних нітратів).

Нітрифікація є аеробним процесом і потребує кисню. На кожен 1 міліграм споживається приблизно 5 міліграмів кисню, перетворених на аміак, і додатково 5. Щоб задовольнити потребу бактерій у кисні, необхідні міліграми кисню з цим перетворенням. Тому резервуари з великою кількістю риби та важким аміаком навантаження потребують великої кількості кисню до та після процесу біофільтрації.

Нітрифікація є процесом підкислення, але найбільш ефективний, коли підтримується рН 7 – 8 і температура води близько 27-28 С. Кисла вода (нижче рН 6.5) пригнічує нітрифікацію, тому його слід уникати. Для м’яких кислих вод може знадобитися додавання карбонатів (карбонату кальцію, бікарбонату натрію) для буферизації води. Додавання солі як терапевтичний засіб, оскільки прісноводні бактерії тимчасово пристосовуються до зміни солоності.

Конструкція біофільтра та матеріали. Біофільтр, у своїй найпростішій формі, являє собою колесо, бочку або коробку, заповнену середовищем, яке забезпечує велику площу поверхні, на якій можуть рости нітрифікуючі бактерії. Біофільтр-контейнер може бути виготовлений з різних матеріалів, включаючи пластик, дерево, скло, метал, бетон або будь-яка інша нетоксична речовина. У невеликих системах деякі виробники використовували пластикові сміттєві баки або септики. Безпосередньо розмір біофільтра визначає пропускну здатність риби в системі.

Біофільтри більшого розміру володіють великою перевагою  асимілювати аміак і може сприяти більшій продуктивності риби. Біофільтр повинен забезпечувати достатню площу поверхні для колонізації (прикріплення).нітрифікуючі бактерії. Він повинен забезпечити велику площу поверхні для підтримки бактерій населення з достатньою щільністю для зменшення навантаження відходів (аміаку) виділяється рибною популяцією в басейні.

Важливо, щоб вода протікала скрізь біофільтр безпосередньо контактуючи з бактеріальною плівкою, що росте на поверхні середовища протягом періоду часу, достатнього для того, щоб бактерії могли перетворити токсичні NH3 і NO2 на менш токсичний NO3.

Розрахунок швидкості потоку (обіг або час контакту) і розмір (обсяг і глибина біофільтра) має принципове значення. Середовище біофільтру може бути гофрованим пластиком, пінополістиролом або скляними кульками, лавовим каменем, піском, гравієм або подібним матеріал,ом який забезпечує велику площу поверхні.

Якість і кількість. Площа поверхні середовища для нітрифікуючих бактерій є важливими детермінантами ефективності біофільтру. Ідеальний біофільтр має:

(1) велику площу поверхні для щільного росту бактерій;

(2) достатній простір для руху води;

(3) стійкість до засмічення;

(4)характеристики легкого чищення та обслуговування.

Як правило, використовується пластик. Він легкий, гнучкий і його легко чистити, але він може бути дорогим.

Розмір біофільтра. Біофільтр у будь-якій конструкції RAS повинен відповідати розмірам іншої системи компоненти. Важливими факторами, які необхідно враховувати при проектуванні біофільтра, є: середовище, площа поверхні (квадратні метри поверхні для прикріплення бактерій), провідний аміак і гідравлічне навантаження . Види біофільтрів. Біофільтри можна налаштувати різними способами. Дві загальні категорії:

(1) занурені шарові фільтри;

(2) шарові фільтри;

Фільтри із зануреним шаром можуть бути зафіксованими (нерухомими) середовище, в якому потік води може бути висхідним, низхідним або горизонтальним.

Реактор із псевдозрідженим шаром (FBR) – це широко використовуваний фільтр із зануреним шаром. FBR складається з дрібних частинок (пісок, щільний пластик, скляні кульки, мінерали тощо) в контейнері через які тече висхідна вода, тим самим «зріджуючи» або суспендуючи середовище вводяний стовп. FBR пропонують велику площу поверхні на одиницю об’єму і теоретично більшу нітрифікацію.

Однак, як і в інших занурених шарових фільтрах, весь необхідний кисень для перетворення аміаку в нітрат необхідно розчинити. Часто потрібні занурені фільтри додаткова аерація як до, так і після проходження води через фільтр.

Якщо вхідний отвір розчиненого кисню низький, ефективність перетворення аміаку знижена. Фільтри з виниклим шаром бувають двох основних типів:

(а) крапельний фільтр (TF) який іноді називають наповнені колонки; (b) обертові біологічні контактори (RBC).

Перевага цих фільтрів полягає в тому, що не потрібно додавати кисень перед тим, як вода потрапить у фільтр. Насправді ці фільтри часто постачають весь кисень, який використовується для підтримки дихання риб, тому ці типи фільтрів часто використовуються в RAS.

Крапельний фільтр розроблений таким чином, щоб вода повільно стікала вниз через середовище колону, яка підвішена над водою. Вода надходить в колонку (яка заповнена з біофільтруючим середовищем) із верхньої труби розпилювача та просочується вниз через біофільтр середовище, де відбувається нітрифікація. Дія водоспаду цього фільтру додає кисень (газує) воду.

Фільтри, що протікають, можуть забитися і втратити ефективність. Коли фільтр також накопичує багато органічного матеріалу, він може відчувати «занурення» та «нестачу».

У деяких випадках фільтр може взагалі перестати працювати.

Пуск біофільтру. Ефективна біофільтрація залежить від колонізації середовища біофільтру шляхом нітрифікації бактерії. Повне заселення біофільтра залежить від низки факторів навколишнього середовища в умовах і може тривати від одного до трьох місяців.

Інокуляція нового резервуара насінням бактерії з існуючої системи можуть скоротити час запуску та сприяти повній ефективності. Додавання комерційно доступних «спеціально відібраних штамів» бактерій не досліджено для прискорення запуску біфільтру, як стверджується в багатьох рекламах.

Холодніша вода з температурою нижче 21ͦC може зменшити активність бактерій, уповільнити бактеріальний розвиток колонізації та знизити ефективність біофільтру.

Швидкість рециркуляції (час обороту). Швидкість рециркуляції (час обороту) – це кількість води, що обмінюється за одиницю часу. Це легко визначити, розділивши об’єм води в резервуарі на потужність насосу (м³/год). Системи рециркуляції розроблені таким чином, щоб забезпечити принаймні один повний оберт на годину (24 циклів на день).

Компартменталізація. Здатність ізолювати компоненти системи (біофільтр, для риби та відстійник) є одним з факторів важлива функція конструкції, особливо критична, коли виникає необхідність зробити фільтр обслуговування або обробка риб хімічними речовинами та ліками. Очищення та усунення статики біофільтри можуть створювати складні проблеми, особливо якщо немає можливості для закриття вимкнути систему для обслуговування. Деякі терапевтичні хімікати та препарати, що використовуються для лікування можуть бути шкідливими для нітрифікуючих бактерій на біофільтрі.

Раптове падіння вефективність бактерій може призвести до токсичних концентрацій NH3 і загибелі риби.

Інші фільтри. Інші типи фільтрації (механічна та хімічна) доступні, а іноді можуть бути використані для підвищення ефективності біофільтрів у видаленні аміаку при вирощуванні риби. Більшість із цих заходів корисні лише для тимчасового контролю аміаку та нітриту в малих системах.

При хімічній фільтрації вода прокачується через хімічне середовище з активованого вугілля, цеоліт або інші речовини. Ці хімічні речовини мають мікроскопічні пори, які затримують аміак іонів і видаляють їх з води.

Звичний фільтр з активованого вугілля, популярний вакваріум, можна використовувати як допоміжний фільтр для підтримки біофільтрації у рибвиробничих систем, але ця форма фільтрації вимагає періодичної заміни великою кількості відносно дорогого активованого вугілля.

Цеолітові фільтри часто використовуються для приблизного видалення NH4 (і опосередковано NH3).з розрахунку 1 мг NH4 на 1 г цеоліту. Застосування цеоліту вимагає регулярного і постійногопрокачування води через фільтр і регулярна заміна великої кількостідорогий цеоліт. Цеоліт можна заряджати розчином солі (10%) і використовувати повторно, але вже відведення солі з води стає екологічною проблемою, особливо у внутрішніх водах.

Відстійник. Зумпф (відстійник) використовується для запобігання надмірного накопичення екскрементів рибпродуктів і відходів корму. Відходи збільшують біологічну потребу в кисні (БПК), зменшують вміст розчиненого кисню, знижують пропускну здатність (щільність риби). Це може призвести до появи неприємного смаку в рибних продуктах.

Накопичення і розкладання відходів призводить до утворення токсичних сполук, таких якаміак (NH4, NH3, NO2) і сірководень (Н2S), які можуть бути небезпечними для здоров’я риб.

Резервуар відстійника сконструйований як відстійник (бак великого об’єму з повільним потоком для збільшення седиментації). Його призначення полягає в концентрації та видаленні зважених частинок (риб’ячі фекалії, нез’їдені частинки корму), перш ніж вони засмітять біофільтр або споживатимуть цінні запаси кисню. Освітлювач повинен бути окремою ємкістю, ізольованою від басейну і біофільтр, щоб його можна було періодично (щодня) очищати за потреби. Щоб збільшити ефективність відстійника, різні фільтри (пластикові фільтри, піщані фільтри, металеві сітки) вставляють у відстійний бак.

Інша техніка для видалення частинок відходів для суспензії у товщі води включає використання гідроклону, резервуара конічної форми, який використовує від центрову силу для збільшення сили тяжіння та покращення осідання частинок відходів.

Розмір відстійника повинен повністю відповідати розмірам басейну і біофільтру, а також зі швидкістю обертання системи (розмір насоса). Обсяг зумпф і витрати через зумпф повинні бути відрегульовані для максимального утворення осадузважених часток.

Управління киснем. Успішне вирощування риби залежить від правильного управління киснем. Додавання кисню у чистому вигляді або у вигляді атмосферного повітря (аерація) необхідний для:

(1) виживання(дихання) риби, що міститься у високій щільності;

(2) виживання аеробних нітрифікуючих бактерійна біофільтрі;

(3) для розкладання (окислення) органічних відходів.

Постачання достатнього кисню для підтримки здорових популяцій риб і бактерій, а також для біохімічної потреби у кисні (БПК) для рибних відходів і неспожитої їжі є критичною.

Підтримуйте рівень кисню, близький до насичення або навіть трохи перенасичення. Низький рівень кисню призведе до зниження росту, конверсії корму та загальної продуктивності риби.

Кількість кисню, необхідного для RAS, залежить від низки факторів. Потреба в кисні прямо корелюється зі щільністю риби в басейнах, нормою годівлі, температурою води, швидкістю потоку та нітрифікації. Це також функція таких фізичних умов як температура води та об’єм води.

Підвищення концентрації розчиненого кисню шляхом введення кисню, аерації та збільшення швидкості потоку води (часу обертання).способи збільшення щільності (вантажопідйомності) риби, яку можна утримувати в стаціонарних резервуарах.

Атмосферний кисень можна додавати в резервуари шляхом поверхневого перемішування за допомогою аераторів або за допомогою великих повітродувок. Поверхневі аератори можуть бути нерентабельними або ефективними рівномірно розподіляя кисень по великих промислових системах.

Чистий кисень. Системи впорскування чистого кисню все частіше використовуються в RAS. Вони єособливо корисний для підтримки насичених киснем умов у рециркуляційних системахз високою щільністю риби. Чистий кисень можна доставляти та зберігати в резервуарі у вигляді рідини кисеню або він може бути вироблений на місці генератором кисню.

Балонований кисень також є іноді зберігається як система екстреного резервного копіювання для RAS, але ця альтернатива зазвичай є занадто дорогою і громіздкою, щоб бути практичною.

Технологія рідкого кисню є відносно простою, ефективною та економічно вигідною, особливо якщо купується оптом і якщо ділянка розташована поблизу надійного постачальника.

Киснева система складається з резервуара для зберігання рідкого газу, випарників для перетворення рідиникисень до газу та лінії подачі до акваріумів. Це зручно не вимагає зовнішнього джерела живлення і, отже, вільний від збоїв живлення та, як наслідок, загибелі риби. більшість виробників орендують або купують резервуар для зберігання рідкого кисню розміром, достатнім для двох до чотирьох тижнів кисню.

Особливо варто відзначити генератори кисню (системи адсорбції при зміні тиску, PSA). Цвигідно у віддалених місцях, де доставка рідкого кисню була б дорогою. Генератори виробляють кисень за допомогою електричної енергії. Вони дорогі в експлуатації і вони зазнають збоїв в електроживленні. Вибір відповідного розміру генератору кисню та ретельний розрахунок вартості необхідної електроенергії важливі міркування

Дифузія кисню. Ефективну дифузію чистого газоподібного кисню в рідину (воду) можна найкраще здійснити за допомогою U-подібної трубки для оксигенації, інжекторів із протиточним потоком або мікробульбашкових пристроїв (трубки або дрібні мокрі камені).

Мета полягає в тому, щоб розчинити більшу частину введеного кисню, щоб він був доступний рибам, а не витрачається даремно на витікання розчину атмосфера.

Хоча U-трубка аератора не обов’язкова, кисень збагачення (захоплення) значно збільшується цим економічно ефективним методом.

Стерилізація озоном. Озон (O3) — природний газ (верхня атмосфера), який складається з трьох атомів кисню. Це потужний окислювач, який можна використовувати для розщеплення сполук. Озон слід використовувати з обережністю, оскільки він безпосередньо токсичний для водних організмів і може утворювати шкідливі біпродукти (гіпохлорит, гіпоброміт). Ретельні вимірювання окисно-відновного потенціалудля визначення та контролю озону потрібне спеціальне ін’єкційне обладнання програми.

Вуглекислий газ. Окрім токсичного аміаку, в інтенсивній рибі концентрується вуглекислий газвиробничі системи. Зі збільшенням вуглекислого газу рН води знижується. Рівень вуглекислого газу слід підтримувати на рівні менше 30мг/л для гарного росту риби.

Деяка кількість вуглекислого газу є корисною, оскільки вона знижує pH і пом’якшує токсичність аміаку. Видалення вуглекислого газу можна здійснити будь-яким пристроєм (RBC, насадкова колонка), що збільшує контакт повітря і води.

Аварійні системи. Рибники, які використовують RAS, зазвичай беруть значні економічні зобов’язаннясистеми, годівлі та мальків. Постійні посіви риби в резервуарах при будь-якій особливості час представляють дорогий інвентар, який стає все більш цінним у міру наближення товарного розміру.

Загибель риби спричинена задухою внаслідок перебоїв у електроживленні (навіть короткочасних).не рідкість. Потреба в кисні в RAS з високою щільністю великої риби висока. Під час аварійних відключень живлення виробник зазвичай має час реакції 10 хвилин або менше, щоб уникнути повної загибелі риб.

Сублетальні концентрації кисню можуть бути однаково шкідливими, тому що спричиняють уповільнення росту, підвищують сприйнятливість риби до хвороб і паразитів, а також знижують об’єм виробництва та прибутковість.

Розведення риби в RAS – це ризикована справа, де «профілактика» є гідною і важливою для розгляду. Риба гине від дефіциту кисню в результаті перебоїв з електроенергією постійно загрожуючи виробникам фінансовим крахом. Захист шляхом проектування систем сигналізації, або використання резервних копій і альтернатив у надзвичайних ситуаціях є важливим.

Для виробників пропонується альтернативна система газоподібного кисню в пляшках або рідкого кисню покладаються в першу чергу на генератори кисню. У певних випадках захворювання можна ефективно контролювати шляхом швидкої зміни температуру води.

Виробничі міркування. Вибір видів риби. RAS можна використовувати для вирощування практично будь-яких видів риб, прісноводних, морських або інших водних тварин. Гібридний смугастий окунь, канальний сом і тиляпія є найпоширенішими прісноводними видами, RAS.

Червоний барабан (червоний окунь) і м’який панцир синійк раби є основними морськими водними видами, які розводять RAS. Тому що RAS вимагає високих капіталовкладень, він найкраще призначений для вирощування високоцінних видів, таких як смугастий окунь, осетрові, форель, тощо або зариблення в приватних водоймах для любителів риболовлі або акваріумних риб.

Деякі види риб легше вирощувати та доступніші за інші. Два види сьогодні домінують у промисловості аквакультури, наприклад у  США: канальний сом і райдужна форель. Вони популярня, мають високий попит та економічно вигідні.

Маленькі рибки (пальці) доступні для вирощування майже цілий рік, вони терплять скупченість і стійкий до стресу, хвороб і швидко зростає до товарного розміру.

Рециркуляційні системи зазвичай не підходять для вирощування холодноводних видів, таких як лосось і форель. Форель і лосось потребують чистої, холодної води і, як правило, не живуть у теплих перероблених водах. Однак велика різноманітність риб, зокрема осетрових, сомів і гібридів смугастий окунь та інші водні види, включаючи креветки та мідії, є хорошими кандидатамидля вирощування в рециркуляційніх системах.

Лососеві і форель вирощують в RAS особливої конструкції на протоці без біофільтру, але з використанням тепла відпрацьовоної технологічної води (потрібно буде якось присвятити цій RAS спеціальну статтю).

Корми та годування. Повнораціонний корм для RAS повинен містити усі необхідні мінерали та вітаміни для забезпечення здоров’я риб. Не замінюйте корм для риб іншим кормом для тварин. Навіть різні риби мають різні потреби в харчуванні, особливо щодо якості та кількості протеїну, який необхідно забезпечити для оптимізації росту.

Рекомендується заміняти комерційні корми сухими плаваючими гранулами, щоб підтримувати активність і здоров’я, спостерігаючи їх живлення на поверхні води.

Розмір гранул повинна відповідати розміру риби. Годуйте рибу найбільшою гранулою, яку легко проковтнути, щоб максимізувати споживання та мінімізувати відходи. Щоб зберегти корм свіжим, замовляйте лише обмежену кількість і зберігайте його в прохолодному, сухому місці, вільному від комах і гризунів.

У разі виникнення проблеми з відповідальністю через забруднений корм доцільно заморозити невеликі зразки кожної нової партії закупленого корму для подальшого аналізу, якщо це необхідно.

Вирощену рибу зазвичай годують від 3 до 5 відсотків від маси її тіла або всім кормом, який вони вживають можна споживати за короткий проміжок часу, скажімо, за п’ять хвилин. Корм, що залишився в басейні після п’ять хвилин їдять рідко, і перегодовування може серйозно погіршити якість води.

Хорошим, швидким показником проблем із якістю води або захворювання є коли риба відмовляється від корму або відмовитися від їжі. Якщо риба раптово перестала харчуватися, негайно перевірте на наявність високого аміаку рівні, низькі концентрації кисню, хвороби чи інші проблеми.

Зниження споживання корму виникає при дуже високій і низькій температурі води. Щоб максимізувати наслідки зниження апетиту, годуйте за регулярним графіком в один і той же час щодня (більш часте годування кілька разів на день) призвело до кращих темпів росту та корму, ефективність перетворення, ніж одноразове щоденне годування.

Розподіліть корм максимально рівномірно можливо по всьому басейну, щоб запобігти нерівномірному росту та затримці росту. Можуть використовуватися для годівлі риб автоматичні годівниці для зниження трудовитрат.

Температура води. Температура води сильно впливає на годівлю і темпи росту культивованих риб. Переваги температури води більшості культивованих риб добре відомі і можуть підтримуватися цілий рік в RAS.

Загалом культивовані види риб можна класифікувати як  холодноводні види, які віддають перевагу температурам 8-18 ⁰С (форель), прохолодноводні види віддають перевагутемператури  19-22 ⁰С (осетрові, жовтий окунь) і тепловодні види (канальний сом), які надавайте перевагу температурам 24-28 ⁰С.

Температура води також впливає на якість води та процеси, що відбуваються в системах рециркуляції. Наприклад, оптимальна  температура води для активності бактеріальної нітрифікації становить 28 ⁰С, що може бути або не бути оптимальним для вирощуваних видів риб.

Енергозбереження є однією з головних переваг рециркуляційних систем аквакультури. Після того, як вода в ємності нагріється до оптимальної температури для росту риб, тільки невелика кількість теплової енергії, необхідна для підтримки температури. Однак втрати тепла відбудівлі та від води через випаровування, розбризкування або стічні води зведені до мінімуму для забезпечення економічного успіху.

Унікальною тепловою властивістю води є її висока питома теплоємність – вона повільно нагрівається й охолоджується. Тому, як тільки досягається оптимальна температура води для росту риби, лише невелика кількість енергії, необхідна для підтримки найкращого теплового режиму. Втрати тепла через конвекцію та провідність мінімальні в добре ізольованій будівлі.

Тепло може бути забезпечене нагріванням повітря в будівлі або безпосередньо нагріванням води за допомогою теплообмінників.  Високі температури та вологість контролюється через вентиляцію з електричним вентилятором.

Пряме нагрівання води є іншою альтернативою, але ця стратегія потребує великих витрат ізольовані резервуари з кришками, які зберігають тепло, але перешкоджають годівлі та спостереженню зариба. Розглядаються такі альтернативи, як сонячне опалення та теплообмінники.

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Риби для УЗВ

Створено - 13.03.2019 0
  Рыбы для Установок замкнутого водоснабжения (УЗВ) Перед руководителями рыбных хозяйств Украины, которые невзирая ни на какие трудности и преграды…