Потреби риб у поживних речовинах: мінеральні елементи (Частина 2)

Опубліковано at 03.04.2023
390 0

Потреба риб у поживних речовинах: мінеральні елементи (Частина 2)

Раціональне годування риб повинне задовольняти їх потреби як в органічних, так і в мінеральних речовинах, бо тільки в цих умовах можуть бути забезпечені нормальне зростання та розвиток організму (“м’ясо наростає на кістках”). Мінеральні речовини виконують структурну функцію, входячи до складу опорних елементів скелета та клітинних оболонок усіх риб. У складі різних сполук вони беруть участь у процесах перетравлення та всмоктування, синтезу та розпаду, знезараження отруйних речовин та виділення. Мінерали відіграють важливу роль у підтримці колоїдного стану білків та кислотно-лужної рівноваги тканинних рідин, забезпечують осмотичний тиск та сталість інших фізико-хімічних властивостей внутрішнього середовища організму.

Перебуваючи у складі біологічно активних сполук (ферментів, вітамінів, гормонів), мінеральні речовини можуть значною мірою активізувати чи гальмувати обмін речовин. За кількісним вмістом у тварин та рослинних тканинах вони поділяються на макро та мікроелементи. До макроелементів відносять кальцій, фосфор, магній, калій, натрій, хлор, сірку. Їхня кількість в організмі риб коливається в широких межах, складаючи більше 100 мг/кг. До мікроелементів відносять залізо, мідь, марганець, цинк, кобальт, селен та інші (вміст у межах 0,01-90 мг/кг). У середньому загальна сума мінеральних елементів у тілі риб становить 2,5-8,0%, причому частку макроелементів припадає понад 99,5%.

Особливістю мінерального харчування риб є наявність двох шляхів надходження мінералів до організму риб: з їжею через рот і за допомогою осмотичного проникнення з води через зябра та покривні тканини.

Доведено, що риби здатні активно сорбувати із води кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, сірку, хлор та інші елементи. Тому потреба риб у мінеральних речовинах, що містяться у воді у високих концентраціях, може задовольнятися значною мірою або повністю (наприклад, кальцію та магнію) осмотичним шляхом. Залежно від того, в якій воді ведеться вирощування риб (прісної чи солонуватою, м’якою чи твердою), вони змушені постійно або заповнювати нестачу певних мінеральних речовин, або екскрегувати їх надлишок. Якісний та кількісний склад мінеральних солей у різних водоймах неоднаковий, що обумовлює різний ступінь їх абсорбції з води та відмінності у вимогах організму риб до мінерального складу кормів. Отже, сольовий склад води може суттєво впливати на мінеральний обмін риб.

Елементи, концентрація яких у воді зазвичай невелика, повинні надходити в організм із їжею. Зазвичай до них відносять фосфор, цинк, йод, марганець, кобальт, селен та інші.

Крім води, джерелом мінералів для риб є комбікорм і природна їжа.  Вплив фосфору на зростання молоді коропа. У зв’язку з особливостями компонентного складу комбікормів для ставкових коропових риб (злакові, макухи та шроти олійних культур, кормові дріжджі та незначні кількості рибного або м’ясо-кісткового борошна), вони бідні на мінеральні елементи. Крім того, мінеральні речовини ряду сировинних компонентів можуть перебувати у формі, яка погано доступна травним ферментам безшлункових риб (наприклад, фосфор рибного борошна у вигляді гідроксиапатиту або злакових фосфор у поєднанні з фітиновою кислотою, а також фітати заліза, цинку, марганцю). Комбікорми для форелі та інших видів риб, що містять значно більшу кількість рибного борошна та іншої тваринної сировини, більш багаті на мінерали. Однак і у цих риб, незважаючи на присутність у шлунках соляної кислоти, значна частина фітатів багатьох елементів, а також гідроксіапатити кісткової тканини перетравлюються недостатньо добре.

Природна їжа (зокрема, планктон, бентос, комахи, підводна рослинність, риби) містить усі необхідні елементи у фізіологічно узгоджених співвідношеннях відповідно до сольового складу води, і тому вона є важливим доповненням, що нівелює недоліки мінеральної частини комбікормів. Обмежене або надмірне надходження мінеральних речовин в організм риб, обумовлене особливостями складу комбікормів, може призвести до зниження апетиту, виникнення патологічних змін (особливо на ранніх стадіях розвитку) та гальмування зростання.

Наприклад, при недостатності в раціоні фосфору, магнію, марганцю, цинку, кобальту в сукупності або хоча б одного з цих елементів розвивається остеодистрофія, яка проявляється в різних викривленнях хребта, деформації лобових і щелепних кісток, ротового апарату, редукції зябрових кришок, іскрив у низці інших патологій, зокрема, у жировому обміні. Всі ці зміни гальмують зростання риб та знижують їхню продуктивність. Кількісні потреби риб у мінеральних елементах у зв’язку з особливостями їх надходження до організму вивчені недостатньо повно.

Взаємодія мінералів між собою та з іншими речовинами. Відомості про взаємний вплив харчових мінералів в організмі риб обмежені. Відомо, що оптимальне співвідношення між кальцієм і фосфором є досить варіабельним і знаходиться в межах 1:1 – 1:2. Поряд з ними до мінерального складу кістки входить магній. Тому підвищена кількість у кормі кальцію та фосфору збільшує потребу у харчовому магнії, особливо у разі його низького вмісту у воді.

Марганець як учасник кальцієво-фосфорного обміну в процесі костеутворення використовується залежно від вмісту кальцію та фосфору в кормі: чим вищий їх вміст, тим більша потреба організму в марганці. Їх надлишок у формі гідроксіапагіту та трикальційфосфату пригнічує всмоктування марганцю з рибного борошна та вимагає додаткового його введення в корм.

Мідь є фізіологічним антагоністом цинку, і її надлишок у кормі при обмеженому споживанні цинку може мати токсичну дію. У цих умовах вона негативно впливає на обмін поліненасичених жирних кислот та активізує синтез олеїнової кислоти, яка, не включаючись до обмінних процесів, відкладається у запасних ліпідах. Крім цинку метаболічними антагоністами міді є залізо, молібден та кадмій.

Абсорбція цинку знижується в присутності в кормах великих кількостей білого рибного борошна (з вмістом золи 17-22%) та солей фітинової кислоти (фітатів рослинних компонентів), а також надлишкового надходження з мінеральними преміксами фосфору, кальцію та міді.

Дефіцит цинку гальмує синтез високоненасичених жирних кислот із лінолевої кислоти. При одночасному дефіциті цинку та лінолевої кислоти в тілі риб посилюється синтез олеїнової кислоти та утворення її метаболітів. Внаслідок цього відбувається подальше гальмування реакційної здатності лінолевої кислоти і далі – пригнічення синтезу простагландинів.

Дефіцит селену в їжі підвищує потребу організму риб у вітаміні Е. Присутність у кормі мікроелементних преміксів, що містять залізо та мідь, сприяє руйнуванню вітамінів А, Е та С. При доборі мінеральних елементів премікси велике значення має форма солей. Хлориди та сульфати добре засвоюються в організмі, проте завдяки своїй гідрофільності сприяють руйнуванню вітамінів та їх вимиванню при попаданні кормів у воду. Карбонатні форми та оксиди не містять у своєму складі води та практично нерозчинні, проте вони погано засвоюються в організмі. Рибне борошно як головний компонент комбікормів для багатьох об’єктів аквакультури потребує збагачення солями марганцю, міді, цинку, оскільки вони знаходяться в формі, що погано засвоюється. Те саме стосується і фосфору, особливо для безшлункових риб.

Ознайомлення з поданим зведенням про фізіологічну роль низки мінеральних речовин, дозволяє переконатися, що вони відіграють важливу роль у життєдіяльності риб. У природних умовах усі потреби у мінеральних елементах заповнюються водою та їжею. Природна їжа риб: зоопланктон, зообентос, рибне населення та рослинність – містять мінеральні речовини у фізіологічно сприятливих співвідношеннях та у формі, добре доступній для організму.

Однак при вирощуванні риб у ставкових господарствах в умовах високоущільнених посадок та в індустріальних господарствах, за повної відсутності природної їжі, можливі порушення мінерального обміну. З одного боку, вони можуть бути обумовлені недостатністю ряду елементів у ґрунтах та воді, з іншого — недоліком або надлишком мінеральних речовин у комбікормах, оскільки останні мають невластивий природній їжі риб набір компонентів.

При встановленому дефіциті мінеральних елементів є два основних шляхи постачання ними організму риб: як добавок до комбікормів чи вигляді мінеральних добрив. Останні вносять у воду, і вони надходять до організму або осмотичним шляхом, або через природну їжу. Як добрива найбільшого поширення знайшли солі кобальту. У регіонах, дефіцитних мікроелементами, воду ставків також удобрюють солями марганцю, бору, молібдену, йоду. У той же час вважається, що введення мінеральних добавок до комбікорму є більш економічним, швидшим і ефективнішим шляхом.

(Дивись далі Частину 3)

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Рибні комбікорми: м’ясо-кісткове та кров’яне борошно (Частина 30)

Створено - 25.04.2023 0
Рибні комбікорми: м’ясо-кісткове та кров’яне борошно (Частина 30) М’ясо-кісткове борошно. При виготовленні комбікормів цей вид борошна є найбільш доступною і часто вживаною сировиною…

Вирощування осетрових (Частина 3)

Створено - 14.03.2023 0
Вирощування осетрових (Частина 3) Водопостачання пыдприэмства може бути самопливним чи механічним.При механічному водопостачанні час роботи насосних станцій слідуєприймати із розрахунку 20…

Комбікорми для риб. Гідролізні дріжжі (гіпрін), вуглеводневі дріжджі (папрін БВК) у харчуванні риб (Частина 23)

Створено - 18.04.2023 0
Комбікорми для риб. Гідролізні дріжджі (гіприн), вуглеводневі дріжджі (паприн, БВК)  у харчуванні для риб (Частина 23) Як продуцент найбільш часто використовують…