Кодекс ведення відповідального рибальства (28 сесія Конференції ФАО 31 жовтня 1995 р.)

Опубліковано at 28.01.2021
2149 0

 Кодекс ведення відповідального рибальства

(прийнятий на 28 сесії Конференції ФАО 31 жовтня 1995 р.)

 Передмова

З найдавніших часів риболовля була основним джерелом їжі для людства, а також роботою та економічними вигодами для тих, хто займається цією діяльністю. Багатство водних ресурсів вважалося необмеженим даром природи. Однак із збільшенням знань та динамічним розвитком рибного господарства після Другої світової війни цей міф зникає перед усвідомленням того, що водні біоресурси, хоча і є поновлюваними, але не є безмежними. Ними слід належним чином управляти, як внеском у харчування людей, необхідно підтримувати економічний та соціальний добробут зростаючого населення світу.

Широке впровадження в середині сімдесятих років ексклюзивних економічних зон (ЕЕЗ) та прийняття в 1982 році, після тривалих роздумів, Конвенції ООН з морського права створили нові рамки для кращого управління морськими ресурсами. Новий правовий режим океану надав прибережним державам права та обов’язки щодо управління рибогосподарськими ресурсами та їх використання в межах їх виключних економічних зон, які охоплюють близько 90 відсотків морського рибальства у світі.

Така розширена національна юрисдикція була необхідним, але недостатнім кроком до ефективного управління та сталого розвитку рибного господарства. Багато прибережних держав продовжували стикатися з серйозними проблемами, оскільки, не маючи досвіду та фінансових та фізичних ресурсів, вони прагнули отримати більші вигоди від рибальства в межах своїх ВЕЗ. В останні роки світовий рибний промисел перетворився на ринковий, який динамічно розвивається в секторі харчової промисловості, а прибережні держави намагаються скористатися новими можливостями, інвестуючи в сучасні риболовецькі флоти та переробні заводи у відповідь на зростаючий міжнародний попит на рибу та рибні товари.

Однак наприкінці 1980-х років стало ясно, що рибні ресурси більше не можуть підтримувати настільки швидку і часто неконтрольовану експлуатацію та розвиток, і що терміново потрібні нові підходи до управління рибальством, що охоплюють питання збереження та охорони навколишнього середовища.

Ситуація погіршувалася усвідомленням того, що нерегульований рибний промисел у відкритому морі, в деяких випадках за участю транскордонних та сильно мігруючих видів риб, що трапляються всередині ВЕЗ та за його межами, стають предметом все більшого занепокоєння.

Комітет з рибного господарства (COFI) на своїй дев’ятнадцятій сесії в березні 1991 р. Закликав до розробки нових концепцій, які призвели б до відповідального, стійкого рибальства. Згодом Міжнародна конференція з відповідального рибальства, що відбулася в 1992 році в Канкуні (Мексика), надалі запропонувала ФАО підготувати міжнародний кодекс поведінки для вирішення цих проблем.

Результати цієї конференції, зокрема Канкунська декларація, стали важливим внеском у Конференцію ООН з охорони навколишнього середовища та розвитку (UNCED) 1992 року.

У листопаді 1993 р. На двадцять сьомій сесії Конференції ФАО була прийнята Угода про сприяння дотриманню міжнародних заходів щодо збереження та управління рибопромисловими суднами у відкритому морі.

Відзначаючи ці та інші важливі події у світовому рибному господарстві, керівні органи ФАО рекомендували сформулювати глобальний Кодекс поведінки відповідального рибальства, який відповідав би цим інструментам, і в необов’язковому порядку встановлювали принципи та стандарти, що застосовуються до охорони, управління та розвиток всього рибного господарства.

Кодекс, який був одноголосно прийнятий 31 жовтня 1995 р. Конференцією ФАО, забезпечує необхідну основу для національних та міжнародних зусиль із забезпечення стійкої експлуатації водних біоресурсів у гармонії з навколишнім середовищем. ФАО, відповідно до свого мандату, повністю віддана допомозі державам-членам, особливо країнам, що розвиваються, у ефективному впровадженні Кодексу поведінки відповідального рибальства та звітуватиме перед громадою ООН про досягнутий прогрес та необхідні подальші дії.

Вступ

Рибальство, включаючи аквакультуру, є життєво важливим джерелом їжі, зайнятості, відпочинку, торгівлі та економічного благополуччя для людей у всьому світі, як для сучасних, так і для майбутніх поколінь, і тому повинно вестись відповідально.

Цей Кодекс встановлює принципи та міжнародні стандарти поведінки відповідальної практики з метою забезпечення ефективного збереження, управління та розвитку водних біоресурсів з належною повагою до екосистеми та біорізноманіття.

Кодекс визнає харчову, економічну, соціальну, екологічну та культурну важливість рибного господарства та інтереси всіх, хто займається рибним сектором.

Кодекс враховує біологічні особливості ресурсів та їх середовища, а також інтереси споживачів та інших користувачів. Державам та всім, хто займається рибальством, рекомендується застосовувати Кодекс та застосовувати його.

1 – Природа та сфера дія Кодексу

 1.1. Цей Кодекс є добровільним. Однак деякі його частини базуються на відповідних нормах міжнародного права, в тому числі тих, що відображені в Конвенції ООН з морського права від 10 грудня 1982 р. Кодекс також містить положення, які можуть або вже набули обов’язкової сили засоби інших обов’язкових правових документів між Сторонами, такі як Угода про сприяння дотриманню міжнародних заходів щодо збереження та управління риболовними суднами у відкритому морі 1993 р., яка, згідно з резолюцією 15/93 Конференції ФАО, пункт 3, є невід’ємною частиною частина Кодексу.

1.2 Кодекс є глобальним за своїм обсягом і спрямований на членів та не членів ФАО, риболовних суб’єктів, субрегіональних, регіональних та глобальних організацій, урядових чи неурядових, а також усіх осіб, які займаються питаннями збереження рибних ресурсів та управління ними. розвитком рибного господарства, наприклад, рибалок, тих, хто займається переробкою та збутом риби та рибних продуктів та інших користувачів водного середовища стосовно рибного господарства.

1.3 Кодекс передбачає принципи та стандарти, що застосовуються до збереження, управління та розвитку всього рибного господарства. Він також охоплює вилов, переробку та торгівлю рибою та продуктами рибного господарства, риболовецькі операції, аквакультуру, дослідження риболовлі та інтеграцію рибного господарства в управління прибережною зоною.

1.4 У цьому Кодексі посилання на держави включає Євросоюз у питаннях, що належать до його компетенції, і термін рибальство однаково застосовується до захоплення риболовлі та аквакультури.

2 – Завдання Кодексу

Завданнями Кодексу є:

  1. встановити принципи відповідно до відповідних норм міжнародного права щодо відповідального рибальства та рибної діяльності, враховуючи всі їх відповідні біологічні, технологічні, економічні, соціальні, екологічні та комерційні аспекти; встановити принципи та критерії для розробки та реалізації національної політики відповідального збереження рибних ресурсів та управління та розвитку рибного господарства;
  2. слугувати довідковим інструментом для допомоги державам у створенні або вдосконаленні правової та інституційної бази, необхідної для здійснення відповідального рибальства, а також у формулюванні та здійсненні відповідних заходів; надавати вказівки, які можуть бути використані, де це доречно, при розробці та реалізації міжнародних угод та інших правових документів, як обов’язкових, так і добровільних; сприяти та сприяти технічній, фінансовій та іншій співпраці у галузі збереження рибних ресурсів та управління та розвитку рибного господарства;
  3. сприяти внеску рибальства у продовольчу безпеку та якість їжі, надаючи пріоритет харчовим потребам місцевих громад;
  4. сприяти захисту водних біоресурсів та їх середовища та прибережних зон;
  5. сприяти торгівлі рибою та рибними продуктами відповідно до відповідних міжнародних правил та уникати використання заходів, що становлять приховані бар’єри для такої торгівлі; сприяти дослідженням рибного господарства, а також пов’язаних з ними екосистем та відповідних екологічних факторів;
  6. забезпечити стандарти поведінки для всіх осіб, які беруть участь у рибному секторі.

3 – Відносини з іншими міжнародними інструментами

 3.1 Кодекс слід тлумачити та застосовувати відповідно до відповідних норм міжнародного права, як це відображено в Конвенції ООН з морського права 1982 р. Ніщо в цьому Кодексі не шкодить правам, юрисдикції та обов’язкам держав, що перебувають на міжнародному рівні. законодавство, як це відображено в Конвенції.

3.2 Кодекс також слід інтерпретувати та застосовувати:

  1. відповідно до відповідних положень Угоди про імплементацію положень Конвенції Організації Об’єднаних Націй з морського права від 10 грудня 1982 р., що стосується збереження та управління трансформаційними запасами риби та сильно мігруючими рибними запасами;
  2. відповідно до інших застосовних норм міжнародного права, включаючи зобов’язання держав відповідно до міжнародних угод, стороною яких вони є;
  3. у світлі Канкунської декларації 1992 року, Ріо-де-Жанейрської декларації 1992 року про навколишнє середовище та розвиток та Порядку денного 21, прийнятих Конференцією ООН з навколишнього середовища та розвитку (UNCED), зокрема глави 17 Порядку денного 21, та інших відповідних декларацій та міжнародних інструменти.

4 – Впровадження, моніторинг і оновлення

4.1 Усі члени та члени ФАО, суб’єкти риболовлі та відповідні субрегіональні, регіональні та глобальні організації, урядові чи неурядові, та всі особи, що займаються збереженням, управлінням та використанням рибних ресурсів та торгівлею рибою та рибними продуктами, повинні співпрацювати у виконанні та реалізації цілей та принципів, що містяться в цьому Кодексі.

4.2 ФАО, відповідно до своєї ролі в системі ООН, здійснюватиме моніторинг застосування та імплементації Кодексу та його наслідків для рибного господарства, і Секретаріат буде звітувати відповідно до Комітету з рибного господарства (COFI). Усі держави, незалежно від того, є членами або не членами ФАО, а також відповідні міжнародні організації, урядові чи неурядові, повинні активно співпрацювати з ФАО у цій роботі.

4.3 ФАО через свої компетентні органи може переглянути Кодекс, беручи до уваги розвиток рибного господарства, а також доповіді COFI про імплементацію Кодексу.

4.4 Держави та міжнародні організації, будь то державні чи неурядові, повинні сприяти розумінню Кодексу серед тих, хто займається рибальством, включаючи, де це можливо, шляхом запровадження схем, які сприятимуть добровільному прийняттю Кодексу та його ефективному застосуванню.

5 – Спеціальні вимоги розвитку країн

 5.1 Спроможність країн, що розвиваються, виконувати рекомендації цього Кодексу слід належним чином враховувати.

5.2 Для досягнення цілей цього Кодексу та підтримки його ефективного впровадження країни, відповідні міжнародні організації, будь то урядові чи неурядові, та фінансові установи повинні повністю визнати особливі обставини та вимоги країн, що розвиваються, зокрема, зокрема найменш розвинені серед них, і малі острівні країни, що розвиваються. Держави, відповідні міжурядові та неурядові організації та фінансові установи повинні працювати над ухваленням заходів, спрямованих на задоволення потреб країн, що розвиваються, особливо у сферах фінансової та технічної допомоги, передачі технологій, навчання та наукової співпраці, а також для підвищення їх здатності розвивати своє власне рибальство, а також брати участь у риболовлі у відкритому морі, включаючи доступ до такого рибальства.

6 – Загальні принципи

 6.1 Держави та користувачі водних біоресурсів повинні зберігати водні екосистеми. Право на риболовлю несе за собою обов’язок робити це відповідально, щоб забезпечити ефективне збереження та управління  водними біоресурсами.

6.2 Управління рибним господарством повинно сприяти підтримці якості, різноманітності та доступності рибних ресурсів у достатній кількості для сучасних та майбутніх поколінь в контексті продовольчої безпеки, зменшення бідності та сталого розвитку. Заходи управління повинні забезпечувати не тільки збереження цільових видів, а й видів, що належать до однієї екосистеми або пов’язані з цільовими видами або залежать від них.

6.3 Держави повинні запобігати перевиробництву та надмірній риболовлі та повинні вживати заходів управління, щоб забезпечити відповідність риболовних зусиль виробничій потужності рибних ресурсів та їх сталому використанню. Держави повинні вживати заходів щодо реабілітації населення, наскільки це можливо і, коли це доречно.

6.4 Рішення щодо збереження та управління рибальством повинні базуватися на найкращих наявних наукових даних, також беручи до уваги традиційні знання про ресурси та середовище їх проживання, а також відповідні екологічні, економічні та соціальні фактори. Держави повинні визначити пріоритет проведення досліджень та збору даних з метою вдосконалення науково-технічних знань про рибальство, включаючи їх взаємодію з екосистемою. Визнаючи транскордонний характер багатьох водних екосистем, держави повинні заохочувати двостороннє та багатостороннє співробітництво у наукових дослідженнях, якщо це доречно.

6.5 Держави та субрегіональні та регіональні організації управління рибним господарством повинні широко застосовувати запобіжний підхід до збереження, управління та експлуатації водних біоресурсів з метою їх захисту та збереження водного середовища, беручи до уваги найкращі наявні наукові дані. Відсутність адекватної наукової інформації не слід використовувати як причину відкладання або невжиття заходів щодо збереження цільових видів, асоційованих або залежних видів та нецільових видів та їх середовища.

6.6 Вибіркові та безпечні для навколишнього середовища знаряддя та методи риболовлі слід продовжувати розвивати та застосовувати, наскільки це можливо, з метою збереження біорізноманіття та збереження структури популяції та водних екосистем та захисту якості риби. Там, де існують належні селективні та екологічно безпечні знаряддя та практика риболовлі, їх слід визнати та надати їм пріоритет при встановленні заходів щодо збереження та управління рибальством. Держави та користувачі водних екосистем повинні мінімізувати відходи, вилов нецільових видів водних біоресурсів, а також вплив на асоційовані або залежні види.

6.7 Збір, обробка, обробка та розподіл риби та рибних продуктів повинні проводитися таким чином, щоб підтримувати харчову цінність, якість та безпеку продуктів, зменшувати відходи та мінімізувати негативний вплив на навколишнє середовище.

6.8 Усі критично важливі рибогосподарські середовища існування в морських та прісноводних екосистемах, такі як водно-болотні угіддя, мангрові зарості, рифи, лагуни, розплідники та нерестові ділянки, повинні бути захищені та відновлені, наскільки це можливо, і там, де це необхідно. Особливі зусилля слід докласти до захисту таких середовищ існування від руйнування, деградації, забруднення та інших значних впливів, спричинених діяльністю людини, що загрожує здоров’ю та життєздатності рибних ресурсів.

6.9 Держави повинні забезпечити, щоб їхні рибні інтереси, включаючи необхідність збереження ресурсів, враховувались при багаторазовому використанні прибережної зони та були інтегровані в управління, планування та розвиток прибережної зони.

6.10 В межах відповідної компетенції та відповідно до міжнародного права, в тому числі в рамках субрегіональних або регіональних організацій або домовленостей щодо збереження та управління рибним господарством, держави повинні забезпечити дотримання та забезпечення заходів щодо збереження та управління та встановити ефективні механізми, за необхідності, для моніторингу та контролювати діяльність риболовецьких суден та суден підтримки риболовлі.

6.11 Держави, які дозволяють риболовлю та суднам, що підтримують риболовлю, плаватимуть під їх прапорами, повинні здійснювати ефективний контроль над цими судами, щоб забезпечити належне застосування цього Кодексу. Вони повинні забезпечити, щоб діяльність таких суден не підривала ефективність заходів із збереження та управління, прийнятих відповідно до міжнародного права та прийнятих на національному, субрегіональному, регіональному чи глобальному рівнях. Держави також повинні забезпечити, щоб судна, які плавають під їх прапорами, виконували свої зобов’язання щодо збору та надання даних, що стосуються їх риболовецької діяльності.

6.12 Держави повинні, у межах своїх відповідних повноважень та відповідно до міжнародного права, співпрацювати на субрегіональному, регіональному та глобальному рівнях через організації управління рибним господарством, інші міжнародні угоди чи інші угоди з метою сприяння збереженню та управлінню, забезпечення відповідального рибальства та забезпечення ефективного збереження та захисту водних біоресурсів протягом усього їх ареалу поширення, беручи до уваги необхідність сумісних заходів у районах, що знаходяться в межах національної юрисдикції та поза нею.

6.13 Держави повинні, наскільки це дозволено національними законами та нормативними актами, забезпечувати прозорість процесів прийняття рішень та своєчасне вирішення нагальних питань. Держави, відповідно до відповідних процедур, повинні сприяти консультаціям та ефективній участі промисловості, рибогосподарських підприємств, екологічних та інших зацікавлених організацій у прийнятті рішень щодо розробки законів та політики, що стосуються управління рибним господарством, розвитку, міжнародного кредитування та допомоги.

6.14 Міжнародна торгівля рибою та рибними продуктами повинна вестись відповідно до принципів, прав та обов’язків, встановлених Угодою Світової організації торгівлі (СОТ) та іншими відповідними міжнародними угодами. Держави повинні забезпечити, щоб їх політика, програми та практика, пов’язані з торгівлею рибою та рибними продуктами, не призводили до перешкод цій торгівлі, погіршення стану навколишнього середовища чи негативних соціальних, у тому числі харчових наслідків.

6.15 Держави повинні співпрацювати з метою запобігання суперечкам. Усі суперечки, пов’язані з риболовецькою діяльністю та практикою, повинні вирішуватися своєчасно, мирним шляхом та у співпраці, відповідно до чинних міжнародних угод або за іншим домовленістю сторін. До вирішення спору зацікавлені держави повинні докласти всіх зусиль для укладення тимчасових домовленостей практичного характеру, які не повинні шкодити кінцевому результату будь-якої процедури врегулювання спору.

6.16 Держави, визнаючи першорядне значення для рибалок розуміння збереження та управління рибними ресурсами, від яких вони залежать, повинні сприяти підвищенню обізнаності щодо відповідального рибальства за допомогою освіти та навчання. Вони повинні забезпечити залучення рибалок та рибоводів до процесу формування та впровадження політики, також з метою сприяння виконанню Кодексу.

6.17 Держави повинні забезпечити, щоб рибальські споруди та обладнання, а також вся риболовна діяльність забезпечували безпечні, здорові та справедливі умови праці та життя і відповідали міжнародним узгодженим стандартам, прийнятим відповідними міжнародними організаціями.

6.18 Визнаючи важливий внесок кустарного та дрібного рибальства у зайнятість, доходи та продовольчу безпеку, держави повинні належним чином захищати права рибалок, особливо тих, хто займається натуральним, дрібним та кустарним рибальством, для безпечного та справедливого існування, а також пільговий доступ, де це доречно, до традиційних риболовних угідь та ресурсів у водах, що перебувають під їх національною юрисдикцією.

6.19 Держави повинні розглядати аквакультуру, включаючи рибальство, яке базується на культурі, як засіб сприяння диверсифікації доходів та харчування. Роблячи це, держави повинні забезпечити відповідальне використання ресурсів та мінімізацію шкідливих впливів на навколишнє середовище та місцеві громади.

7 – Управління риболовством

 7.1 Загальні положення

7.1.1 Держави та всі, хто займається управлінням рибним господарством, повинні через відповідну політичну, правову та інституційну основу прийняти заходи щодо довгострокового збереження та сталого використання рибних ресурсів. Заходи щодо збереження та управління на місцевому, національному, субрегіональному чи регіональному рівнях повинні базуватися на найкращих наявних наукових доказах і бути розробленими для забезпечення довгострокової стійкості рибних ресурсів на рівнях, що сприяють досягненню мети їх оптимального використання та підтримання їх доступності для нинішнього та майбутніх поколінь; короткострокові міркування не повинні порушувати ці цілі.

7.1.2 У межах територій, що знаходяться під національною юрисдикцією, держави повинні прагнути виявити відповідні національні сторони, які мають законний інтерес у використанні та управлінні рибними ресурсами, та встановити механізми консультування з ними для отримання співпраці у досягненні відповідального рибного господарства.

7.1.3 Для транскордонних запасів риби, транскордонних рибних запасів, запасів сильно мігруючої риби та запасів риби у відкритому морі, коли вони експлуатуються двома або більше державами, зацікавленими державами, включаючи відповідні прибережні держави у випадку трансграничних та сильно мігруючих, повинні співпрацювати для забезпечення ефективного збереження та управління ресурсами. Цього слід досягти, де це доречно, шляхом створення двосторонньої, субрегіональної чи регіональної рибної організації або домовленості.

7.1.4 Субрегіональна або регіональна організація або механізм управління рибним господарством повинна включати представників держав, в юрисдикціях яких перебувають ресурси, а також представників держав, які мають реальний інтерес у рибному господарстві на ресурсах, що перебувають поза національними юрисдикціями. Якщо існує субрегіональна або регіональна організація або механізм управління рибним господарством і має компетенцію встановлювати заходи з охорони та управління, ці держави повинні співпрацювати, ставши членом такої організації або учасником такої угоди, та брати активну участь у її роботі.

7.1.5 Держава, яка не є членом субрегіональної або регіональної організації управління рибним господарством або не є учасником субрегіональної або регіональної угоди про управління рибним господарством, повинна, тим не менше, співпрацювати, відповідно до міжнародних угод та міжнародного права, у галузі охорони та управління рибних ресурсів шляхом здійснення будь-яких заходів щодо збереження та управління, прийнятих такою організацією чи домовленістю.

7.1.6 Представникам організацій, як урядових, так і неурядових, що займаються рибним господарством, повинна бути надана можливість брати участь у засіданнях субрегіональних та регіональних рибогосподарських організацій та домовленостей в якості спостерігачів або іншим способом, за необхідності, відповідно до процедур організації чи домовленості. Таким представникам слід надавати своєчасний доступ до протоколів та звітів таких зустрічей з урахуванням процедурних правил щодо доступу до них.

7.1.7 Держави повинні створити, в межах своєї компетенції та можливості, ефективні механізми моніторингу, нагляду, контролю та забезпечення риболовлі, щоб забезпечити дотримання їх заходів щодо збереження та управління, а також тих, що приймаються субрегіональними або регіональними організаціями чи домовленостями.

7.1.8 Держави повинні вживати заходів для запобігання або усунення надлишкової риболовецької спроможності та забезпечувати, щоб  рибальські зусилля були відповідними стійкому використанню рибних ресурсів як засобу забезпечення ефективності заходів щодо збереження та управління.

7.1.9 Держави та субрегіональні чи регіональні організації та механізми управління рибним господарством повинні забезпечувати прозорість механізмів управління рибним господарством та відповідного процесу прийняття рішень.

7.1.10 Держави та субрегіональні або регіональні організації та механізми управління рибним господарством повинні надати належного розголосу заходам збереження та управління та забезпечити ефективне розповсюдження законів, нормативних актів та інших правових норм, що регулюють їх виконання. Основи та цілі таких заходів слід пояснити користувачам ресурсу, щоб полегшити їх застосування та, таким чином, отримати посилену підтримку у здійсненні відповідних заходів.

7.2 Цілі управління

7.2.1 Визнаючи, що довготермінове стійке використання рибних ресурсів є найвищою метою збереження та управління, держави та субрегіональні або регіональні організації та механізми управління рибним господарством повинні, зокрема, приймати відповідні заходи на основі найкращих наявних наукових доказів, які призначені для підтримання або відновлення запасів на рівнях, здатних давати максимально стійкі об’єми виробництва, відповідно до відповідних екологічних та економічних факторів, включаючи особливі вимоги країн, що розвиваються.

7.2.2 Такі заходи повинні передбачати, серед іншого, що:

  1. зникає надлишковий промисел, а експлуатація запасів залишається економічно вигідною;
  2. економічні умови, в яких працюють рибні галузі, сприяють відповідальному рибальству;
  3. враховуються інтереси рибалок, включаючи тих, хто займається натуральним, дрібним та кустарним рибальством;
  4. біорізноманіття водних середовищ існування та екосистем зберігається, а види, що перебувають під загрозою зникнення, охороняються;
  5. виснаженим запасам дозволяється відновлювати або, де це доречно, активно відновлювати;
  6. несприятливий вплив на навколишнє середовище на ресурси від людської діяльності оцінюється та, за необхідності, коригується;
  7. забруднення, відходи, викиди, вилов втраченим або занедбаним обладнанням, вилов нецільових видів, як риб, так і нерибних видів, а також вплив на асоційовані або залежні види зводиться до мінімуму за допомогою заходів, що включають, наскільки це можливо, розробку та використання вибіркових, екологічно безпечних та економічно вигідних знарядь та прийомів риболовлі.

7.2.3 Держави повинні оцінити вплив факторів навколишнього середовища на цільові запаси та види, що належать до однієї екосистеми або пов’язані з цільовими запасами або залежать від них, а також оцінити взаємозв’язок між популяціями в екосистемі.

7.3 Структура управління та процедури

7.3.1 Для ефективного управління рибним господарством слід займатися всією одиницею запасів на всій його площі поширення та враховувати попередньо узгоджені заходи управління, встановлені та застосовувані в тому ж регіоні, усі вилучення та біологічну єдність та інші біологічні характеристики запасів. Найкращі доступні наукові докази слід використовувати для визначення, серед іншого, зони розподілу ресурсу та території, через яку він мігрує протягом свого життєвого циклу.

7.3.2 З метою збереження та управління транскордонними запасами риби, транскордонними рибними запасами, сильно мігруючими рибними запасами та запасами риби у відкритому морі на всьому їх ареалі, заходи щодо збереження та управління, встановлені для таких запасів відповідно до відповідних повноважень держав, або через субрегіональні та регіональні організації та механізми управління рибальством, повинні бути сумісними. Сумісність повинна бути досягнута відповідно до прав, компетенції та інтересів усіх держав.

7.3.3 Довгострокові цілі управління повинні бути перетворені на управлінські дії, сформульовані як план управління рибним господарством або інша структура управління.

7.3.4 Держави та, де це доречно, субрегіональні чи регіональні організації та механізми управління рибним господарством повинні сприяти та сприяти міжнародному співробітництву та координації у всіх питаннях, пов’язаних з рибним господарством, включаючи збір та обмін інформацією, дослідження риболовлі, управління та розвиток.

7.3.5 Держави, які прагнуть вжити будь-які дії через нериболовецьку організацію, які можуть вплинути на заходи щодо збереження та управління, вжиті компетентною субрегіональною або регіональною організацією або механізмом управління рибним господарством, повинні проконсультуватися з нею заздалегідь, наскільки це можливо, та прийняти враховуючи їх погляди.

7.4 Збір даних та поради щодо управління

7.4.1 При розгляді питання про прийняття заходів щодо збереження та управління слід брати до уваги найкращі наявні наукові дані для оцінки поточного стану рибних ресурсів та можливого впливу запропонованих заходів на ресурси.

7.4.2 Слід заохочувати дослідження на підтримку збереження та управління рибальством, включаючи дослідження ресурсів та впливу кліматичних, екологічних та соціально-економічних факторів. Результати таких досліджень слід поширити серед зацікавлених сторін.

7.4.3 Слід заохочувати дослідження, які даватимуть розуміння витрат, переваг та наслідків альтернативних варіантів управління, призначених для раціоналізації риболовлі, зокрема варіантів, що стосуються надлишкової риболовлі та надмірного рівня рибальських зусиль.

7.4.4 Держави повинні забезпечити, щоб своєчасні, повні та надійні статистичні дані про вилов та риболовецьке зусилля збиралися та підтримувались відповідно до чинних міжнародних стандартів та практики та достатньо детально, щоб забезпечити надійний статистичний аналіз. Такі дані слід регулярно оновлювати та перевіряти за допомогою відповідної системи. Держави повинні складати та розподіляти

7.4.6 Держави повинні збирати пов’язані з рибальством та інші допоміжні наукові дані, що стосуються рибних запасів, охоплених субрегіональними чи регіональними організаціями або домовленостями про управління рибним господарством у міжнародному узгодженому форматі та своєчасно надавати їх організації чи домовленості. У випадках запасів, які знаходяться під юрисдикцією більш ніж однієї держави і для яких не існує такої організації або домовленості, відповідні держави повинні узгодити механізм співпраці для збору та обміну такими даними.

7.4.7 Субрегіональні або регіональні організації або механізми управління рибним господарством повинні збирати дані та надавати їх у спосіб, який відповідає будь-яким застосовним вимогам конфіденційності, своєчасно та у погодженому форматі для всіх членів цих організацій та інших зацікавлених сторін відповідно до з узгодженими процедурами.

7.5 Застережний підхід

7.5.1 Держави повинні широко застосовувати запобіжний підхід до збереження, управління та експлуатації водних біоресурсів з метою їх захисту та збереження водного середовища. Відсутність адекватної наукової інформації не слід використовувати як причину відкладення або невжиття заходів щодо збереження та управління.

7.5.2 Застосовуючи запобіжний підхід, держави повинні брати до уваги, серед іншого, невизначеність щодо розміру та продуктивності запасів, контрольних точок, стану запасів щодо таких контрольних точок, рівнів та розподілу смертності від риболовлі та впливу риболовецької діяльності, включаючи викиди, на нецільові та пов’язані або залежні види, а також екологічні та соціально-економічні умови.

7.5.3 Держави та субрегіональні чи регіональні організації та механізми управління рибним господарством повинні на основі найкращих наявних наукових доказів, серед іншого, визначити:

  1. конкретні цільові орієнтири для запасів та дії, які слід вжити, якщо вони перевищені;
  2. при наближенні граничної контрольної точки слід вжити заходів для того, щоб її не було перевищено.

7.5.4 У разі нового або розвідувального рибальства, держави повинні якомога швидше прийняти обережні заходи щодо збереження та управління, включаючи, зокрема, обмеження вилову та обмеження зусиль. Такі заходи повинні залишатися в силі до тих пір, поки не буде достатньо даних, що дозволять оцінити вплив рибного господарства на довгострокову стійкість запасів, після чого слід застосовувати заходи щодо збереження та управління на основі цієї оцінки. Останні заходи повинні, за необхідності, дозволити поступовий розвиток рибальства.

7.5.5 Якщо природне явище має суттєвий негативний вплив на стан водних біоресурсів, держави повинні вживати заходів щодо збереження та управління в надзвичайних ситуаціях, щоб гарантувати, що риболовна діяльність не посилювала такий негативний вплив. Держави також повинні вживати таких заходів у надзвичайних ситуаціях, коли риболовна діяльність представляє серйозну загрозу для стійкості таких ресурсів. Заходи, що вживаються в надзвичайних ситуаціях, повинні бути тимчасовими та ґрунтуватися на найкращих наявних наукових доказах.

7.6 Заходи управління

7.6.1 Держави повинні забезпечити, щоб рівень дозволеного риболовлі був співмірним зі станом рибних ресурсів.

7.6.2 Держави повинні прийняти заходи, щоб забезпечити заборону жодному судну ловити рибу, якщо це не дозволено, способом, що відповідає міжнародному праву у відкритому морі або відповідно до національного законодавства в зонах національної юрисдикції.

7.6.3 Там, де існує надмірний рибний промисел, слід створити механізми зменшення спроможності до рівнів, пропорційних сталому використанню рибних ресурсів, щоб забезпечити промислову діяльність в економічних умовах, що сприяють відповідальному рибальству. Такі механізми повинні включати моніторинг спроможності риболовних флотів.

7.6.4 Діяльність усіх існуючих знарядь лову, методів та практик повинна бути вивчена та вжиті необхідні заходи для забезпечення того, щоб рибальські знаряддя, методи та практики, які не відповідають відповідальному рибальству, були поступово припинені та замінені більш прийнятними альтернативами. У цьому процесі особливу увагу слід приділити впливу таких заходів на рибальські громади, включаючи їх здатність використовувати ресурс.

7.6.5 Держави, організації та механізми управління рибним господарством повинні регулювати рибальство таким чином, щоб уникнути ризику конфлікту між рибалками, що використовують різні судна, снасті та методи риболовлі.

7.6.6 При прийнятті рішення про використання, збереження та управління рибними ресурсами слід належним чином визнати, відповідно до національних законів та нормативних актів, традиційну практику, потреби та інтереси корінного населення та місцевих риболовецьких громад, які є сильно залежить від риболовлі

7.6.7 При оцінці альтернативних заходів із збереження та управління слід враховувати їх економічну ефективність та соціальний вплив.

7.6.8 Ефективність заходів із збереження та управління та їх можливі взаємодії слід постійно перевіряти. Такі заходи слід, за необхідності, переглянути або скасувати у світлі нової інформації.

7.6.9 Держави повинні вжити відповідних заходів для мінімізації відходів, викидів, вилову втраченим або покинутим знаряддям, вилову нецільових видів, як риб, так і нерибних видів, а також негативного впливу на асоційовані або залежні види, зокрема види, що перебувають під загрозою зникнення. За необхідності, такі заходи можуть включати технічні заходи, що стосуються розміру риби, розміру вічок сіток або приладів, викидів, закритих сезонів, районів та зон, зарезервованих для вибраного рибальства, зокрема кустарного рибальства. Такі заходи слід застосовувати, де це доречно, для захисту ремлонту та нерестовиків. Держави та субрегіональні чи регіональні організації та механізми управління рибним господарством повинні сприяти, наскільки це можливо, розробці та використанню вибіркових, екологічно безпечних та економічно ефективних засобів та методів.

7.6.10 Держави та субрегіональні та регіональні організації та механізми управління рибним господарством, в рамках своїх відповідних повноважень, повинні запровадити заходи щодо вичерпаних ресурсів та тих ресурсів, яким загрожує виснаження, що сприяють стійкому відновленню таких запасів. Вони повинні докласти максимум зусиль для того, щоб відновити ресурси та середовища існування, критичні для благополуччя таких ресурсів, які зазнали негативного впливу на риболовлю чи інші види діяльності людини.

7.7 Впровадження

7.7.1 Держави повинні забезпечити створення відповідної законодавчої та адміністративної бази на місцевому та національному рівнях щодо збереження рибних ресурсів та управління промислом.

7.7.2 Держави повинні забезпечити, щоб закони та підзаконні акти передбачали санкції, що застосовуються стосовно порушень, які є достатньо серйозними, щоб бути ефективними, включаючи санкції, що дозволяють відмову, відкликання або призупинення дозволу на риболовлю у разі недотримання вимог. чинні заходи щодо збереження та управління.

7.7.3 Держави, відповідно до їх національного законодавства, повинні впроваджувати ефективні заходи моніторингу, контролю, нагляду та правозастосування, включаючи, де це доцільно, програми спостерігачів, схеми інспекції та системи моніторингу суден. Такі заходи слід заохочувати та, за необхідності, здійснювати субрегіональними або регіональними організаціями та механізмами управління рибальством відповідно до процедур, узгоджених такими організаціями чи домовленостями.

7.7.4 Держави та субрегіональні або регіональні організації та механізми управління рибним господарством, за необхідності, повинні домовитись про засоби фінансування діяльності таких організацій та механізмів, беручи до уваги, серед іншого, відносні вигоди від риболовлі та різні можливості країн надавати фінансові та інші внески. За необхідності та, коли це можливо, такі організації та домовленості повинні мати на меті відшкодування витрат на збереження, управління та дослідження риболовлі.

7.7.5 Держави, які є членами або учасниками субрегіональних або регіональних рибогосподарських організацій або домовленостей, повинні застосовувати узгоджені на міжнародному рівні заходи, прийняті в рамках таких організацій або домовленостей та узгоджуються з міжнародним правом для стримування діяльності суден, що плавають під прапором інших країн.

7.8 Фінансові установи

7.8.1 Без шкоди для відповідних міжнародних угод, держави повинні заохочувати банки та фінансові установи не вимагати, як умова позики або іпотеки, риболовецькі судна або судна, що підтримують риболовлю, позначатися в юрисдикції, відмінній від юрисдикції держави бенефіціару права власності, де така вимога могла б призвести до збільшення ймовірності невиконання міжнародних заходів щодо збереження та управління.

8 – Риболовні операції

 8.1.1 Держави повинні забезпечити, щоб лише дозволені ними риболовецькі операції проводились у водах, що знаходяться під їх юрисдикцією, і щоб ці операції проводились відповідально.

8.1.2 Держави повинні вести облік, що регулярно оновлюється, про всі дозволи на риболовлю, видані ними.

8.1.3 Держави повинні підтримувати відповідно до визнаних міжнародних стандартів та практики статистичні дані, що регулярно оновлюються, про всі дозволені ними риболовлі.

8.1.4 Держави повинні, відповідно до міжнародного законодавства, в рамках субрегіональних або регіональних рибогосподарських організацій або домовленостей співпрацювати з метою створення систем моніторингу, контролю, нагляду та забезпечення застосовних заходів щодо риболовецьких операцій та пов’язаної з ними діяльності у водах поза їхньою національною юрисдикцією.

8.1.5 Держави повинні забезпечити прийняття стандартів охорони праці для всіх, хто працює у рибальстві. Такі стандарти повинні бути не менше мінімальних вимог відповідних міжнародних угод про умови праці та служби.

8.1.6 Держави повинні укласти індивідуальні заходи разом з іншими державами або відповідною міжнародною організацією щодо інтеграції риболовецьких операцій у морські пошуково-рятувальні системи.

8.1.7 Держави повинні вдосконалювати за допомогою освітніх та навчальних програм освіту та навички рибалок та, де це можливо, їх професійну кваліфікацію. Такі програми повинні враховувати узгоджені міжнародні стандарти та керівні принципи.

8.1.8 Держави повинні, за необхідності, вести облік рибалок, який, по можливості, повинен містити інформацію про їх службу та кваліфікацію, включаючи сертифікати компетентності, відповідно до їх національного законодавства.

8.1.9 Держави повинні забезпечити, щоб заходи, що застосовуються стосовно капітанів та інших офіцерів, яких звинувачують у злочині, пов’язаному з експлуатацією риболовних суден, повинні містити положення, які можуть дозволяти, серед іншого, відмову, відкликання або призупинення повноважень виконувати функції капітанів або офіцерів рибальського судна.

8.1.10 Держави за сприяння відповідних міжнародних організацій повинні докласти зусиль, щоб шляхом освіти та навчання забезпечити надання всім учасникам риболовецької діяльності інформації про найважливіші положення цього Кодексу, а також положення відповідних міжнародних конвенцій та застосовних екологічні та інші стандарти, необхідні для забезпечення відповідальної риболовлі.

8.2 Мита держави прапора

8.2.1 Держави прапора повинні вести облік риболовецьких суден, які мають право плавати під їхнім прапором та мають дозвіл на використання для риболовлі, і повинні в таких записах вказувати деталі суден, їх право власності та дозвіл на риболовлю.

8.2.2 Держави прапора повинні забезпечити відсутність риболовецьких суден, які мають право плавати під своїм прапором під відкритим морем або у водах, що знаходяться під юрисдикцією інших держав, якщо такі судна не мають свідоцтва про реєстрацію та не мають дозволу на вилов риби компетентним влади. Такі судна повинні мати на борту Свідоцтво про реєстрацію та їх дозвіл на риболовлю.

8.2.3 Риболовецькі судна, яким дозволено ловити рибу у відкритому морі або у водах, що знаходяться під юрисдикцією держави, що не є державою прапора, повинні маркуватися відповідно до єдиних та міжнародно визнаних систем маркування суден, таких як Стандартні специфікації та вказівки щодо маркування ФАО та ідентифікація риболовецьких суден.

8.2.4 Риболовецькі знаряддя повинні бути марковані відповідно до національного законодавства, щоб можна було встановити власника знаряддя. Вимоги до маркування передач повинні враховувати єдині та міжнародно визнані системи маркування передач. 8.2.5 Держави прапора повинні забезпечити дотримання відповідних вимог безпеки для риболовецьких суден та рибалок відповідно до міжнародних конвенцій, міжнародно узгоджених кодексів практики та добровільних керівних принципів. Держави повинні прийняти відповідні вимоги безпеки для всіх малих суден, на які не поширюються такі міжнародні конвенції, кодекси практики чи добровільні вказівки.

8.2.6 Держави, що не є стороною Угоди про сприяння дотриманню міжнародних заходів з охорони та управління суднами, які займаються рибним промислом у відкритому морі, слід заохочувати прийняти Угоду та прийняти закони та нормативні акти, що відповідають положенням Угоди.

8.2.7 Держави прапора повинні вживати заходів правозастосування щодо риболовецьких суден, які мають право плавати під їхнім прапором, за якими було встановлено, що вони суперечать застосовним заходам збереження та управління, включаючи, де це доцільно, порушення законом національного законодавства порушення цих заходів. Санкції, що застосовуються стосовно порушень, повинні бути достатньо серйозними, щоб бути ефективними для забезпечення дотримання та стримувати порушення, де б вони не відбулися, і повинні позбавляти правопорушників вигод, отриманих від їх незаконної діяльності. Такі санкції за серйозні порушення можуть включати положення про відмову, відкликання або призупинення дозволу на риболовлю.

8.2.8 Держави прапора повинні сприяти доступу власників та фрахтувальників риболовних суден до страхового покриття. Власники або фрахтувальники риболовецьких суден повинні мати достатнє страхове покриття для захисту екіпажу таких суден та їх інтересів, щоб відшкодувати шкоду третім особам від втрат або пошкодження та захистити власні інтереси.

8.2.9 Держави прапора повинні забезпечити, щоб члени екіпажу мали право на репатріацію, беручи до уваги принципи, викладені в “Конвенції про репатріацію моряків (переглянута) 1987 р. (№ 166)”. 8.2.10 У разі аварії на риболовецькому судні або особах, які перебувають на борту риболовного судна, держава прапора відповідного риболовецького судна повинна надати деталі аварії державі будь-якого іноземного громадянина на борту судна, яке брало участь в аварії. Таку інформацію також слід, де це можливо, передавати Міжнародній морській організації.

8.3 Мита держави порту

8.3.1 Держави-порти повинні вживати процедур, встановлених їхнім національним законодавством, відповідно до міжнародного права, включаючи чинні міжнародні угоди чи домовленості, такі заходи, які необхідні для досягнення та допомоги іншим державам у досягненні цілей цього Кодексу, та повинні повідомляти іншим державам деталі регламентів та заходів, які вони встановили для цього. Вживаючи такі заходи, держава порту не повинна дискримінувати за формою чи фактично проти суден будь-якої іншої держави.

8.3.2 Держави порту повинні надавати таку допомогу державам прапора відповідно до національного законодавства держави порту та міжнародного права, коли рибальське судно добровільно перебуває в порту або на морському терміналі держави порту та держава прапора судна звертається до держави порту з проханням про допомогу у зв’язку з недотриманням субрегіональних, регіональних чи глобальних заходів щодо збереження та управління або міжнародно узгоджених мінімальних стандартів щодо запобігання забрудненню та безпеки, здоров’я та умов роботи на судні судини.

8.4 Риболовецька діяльність

8.4.1 Держави повинні забезпечити проведення риболовлі з належним урахуванням безпеки людського життя та Міжнародних норм Міжнародної морської організації щодо запобігання зіткненням у морі, а також вимог Міжнародної морської організації, що стосуються організації морського руху, захисту морського середовища та запобігання пошкодженню або втраті знарядь лову.

8.4.2 Держави повинні заборонити динаміку, отруєння та інші подібні руйнівні практики риболовлі.

8.4.3 Держави повинні докласти максимум зусиль для того, щоб збирати та передавати документацію щодо риболовецьких операцій, збереженого вилову риби та нерибних видів та, що стосується викидів, інформацію, необхідну для оцінки запасів за рішенням відповідних органів управління. систематично до цих органів. Держави повинні, наскільки це можливо, встановлювати програми, такі як схеми спостерігачів та інспекцій, з метою сприяння дотриманню відповідних заходів.

8.4.4 Держави повинні сприяти впровадженню відповідної технології, враховуючи економічні умови, для найкращого використання та догляду за утриманим уловом.

8.4.5 Держави разом із відповідними галузевими групами повинні заохочувати розробку та впровадження технологій та операційних методів, що зменшують викиди. Слід заважати використанню рибальських знарядь та практик, що призводять до викидання вилову, а також заохочувати використання рибальських знарядь та практик, що підвищують рівень виживання врятованих риб.

8.4.6 Держави повинні співпрацювати у розробці та застосуванні технологій, матеріалів та методів експлуатації, що мінімізують втрату знарядь лову та наслідки риболовлі на привид втрачених або покинутих знарядь лову.

8.4.7 Держави повинні забезпечити, щоб оцінки наслідків порушення середовища проживання проводились до впровадження в комерційному масштабі нових риболовецьких засобів, методів та операцій на дану територію.

8.4.8 Слід сприяти дослідженню екологічних та соціальних наслідків рибальських знарядь і, зокрема, впливу таких знарядь на біорізноманіття та прибережні рибальські громади.

8.5 Вибір риболовних снастей

8.5.1 Держави повинні вимагати, щоб знаряддя лову, методи та практики, наскільки це можливо, були достатньо виборчими, щоб мінімізувати відходи, викиди, вилов нецільових видів, як риб, так і нерибних видів, а також вплив на пов’язані або залежних видів та що наміри відповідних норм не обходять технічні пристрої. У зв’язку з цим рибалки повинні співпрацювати у розробці вибіркових знарядь та методів лову. Держави повинні забезпечити, щоб інформація про нові розробки та вимоги була доступною для всіх рибалок.

8.5.2 Для поліпшення селективності державам слід розробляти свої закони та нормативні акти, враховуючи асортимент селективних знарядь лову, методи та стратегії, доступні для галузі.

8.5.3 Держави та відповідні установи повинні співпрацювати у розробці стандартних методологій для дослідження селективності знарядь лову, методів та стратегій риболовлі.

8.5.4 Слід заохочувати міжнародну співпрацю щодо дослідницьких програм щодо вибору селективних снастей, а також методів і стратегій риболовлі, розповсюдження результатів таких дослідницьких програм та передачі технологій.

8.6 Енергетична оптимізація

8.6.1 Держави повинні сприяти розробці відповідних стандартів та керівних принципів, які призвели б до більш ефективного використання енергії під час заготівлі та післязбиральної діяльності в рибному секторі.

8.6.2 Держави повинні сприяти розробці та передачі технологій щодо енергетичної оптимізації в рибному секторі, і, зокрема, заохочувати власників, фрахтувальників та менеджерів рибальських суден встановлювати пристрої оптимізації енергії на свої судна.

8.7 Захист водного середовища

8.7.1 Держави повинні запроваджувати та застосовувати закони та нормативні акти, засновані на Міжнародній конвенції про запобігання забрудненню з суден 1973 р., Зміненій відповідним Протоколом 1978 р. (MARPOL 73/78).

8.7.2 Власники, фрахтувальники та менеджери рибальських суден повинні забезпечити, щоб їхні судна були оснащені відповідним обладнанням, як це вимагається MARPOL 73/78, і повинні розглянути питання про встановлення суднового ущільнювача або спалювача до відповідних класів суден для обробки сміття та іншого судна відходи, що утворюються під час звичайного обслуговування судна.

8.7.3 Власники, фрахтувальники та менеджери риболовецьких суден повинні мінімізувати вивезення на борт потенційного сміття завдяки належній практиці забезпечення.

8.7.4 Екіпаж риболовецьких суден повинен знати належні судові процедури, щоб забезпечити, щоб скиди не перевищували рівні, встановлені MARPOL 73/78. Такі процедури повинні включати, як мінімум, утилізацію маслянистих відходів та поводження та зберігання корабельного сміття.

8.8 Захист атмосфери

8.8.1 Держави повинні прийняти відповідні стандарти та керівні принципи, які включатимуть положення щодо зменшення небезпечних речовин при викидах вихлопних газів.

8.8.2 Власники, фрахтувальники та менеджери риболовецьких суден повинні забезпечити оснащення їх суден обладнанням для зменшення викидів речовин, що руйнують озоновий шар. Відповідальні члени екіпажу риболовецьких суден повинні бути знайомими з належним функціонуванням та технічним обслуговуванням машин на борту.

8.8.3 Компетентні органи повинні передбачити поступове припинення використання хлорфторуглеводнів (ХФУ) та перехідних речовин, таких як гідрохлорфторуглероди (ГХФУ) в системах охолодження рибальських суден, і повинні забезпечити, щоб суднобудівна промисловість та зайняті в рибній промисловості інформуються та дотримуються таких положень.

8.8.4 Власники або керівники риболовецьких суден повинні вжити відповідних заходів для реконструкції існуючих суден, які замінюють холодоагенти, що замінюють ХФУ та ГХФУ, та альтернативи галонам у протипожежних установках. Такі альтернативи слід використовувати у специфікаціях для всіх нових риболовецьких суден.

8.8.5 Держави та власники, фрахтувальники та менеджери рибальських суден, а також рибалки повинні дотримуватися міжнародних вказівок щодо утилізації ХФУ, ГХФУ та галонів.

8.9 Гавані та місця висадки для риболовецьких суден.

8.9.1 Держави повинні враховувати, серед іншого, наступне при проектуванні та будівництві гавані та місць висадки:

  1. забезпечити надійні притулки для риболовних суден та належні засоби обслуговування суден, продавців та покупців; слід забезпечити належні запаси прісної води та санітарні умови;
  2. запровадити системи видалення відходів, в тому числі для утилізації нафти, маслянистої води та риболовецького спорядження;
  3. зменшити забруднення від рибної діяльності та зовнішніх джерел;
  4. вжити заходів для боротьби з наслідками ерозії та замулення.

8.9.2 Держави повинні створити інституційну основу для вибору або вдосконалення місць для гавань для риболовних суден, що дозволяє проводити консультації між органами влади, відповідальними за управління прибережною зоною.

8.10 Відмова від конструкцій та інших матеріалів.

8.10.1 Держави повинні забезпечити дотримання стандартів та вказівок щодо видалення зайвих офшорних споруд, виданих Міжнародною морською організацією. Держави повинні також забезпечити консультації з компетентними рибогосподарськими органами до прийняття рішення відповідними органами щодо відмови від конструкцій та інших матеріалів.

8.11 Штучні рифи та пристрої для агрегації риби

8.11.1 Держави, де це доцільно, повинні розробляти політику щодо збільшення популяції запасів та розширення можливостей риболовлі за допомогою використання штучних споруд, розміщених з належним урахуванням безпеки судноплавства, на морському дні або над ним або на поверхні. Слід заохочувати дослідження використання таких конструкцій, включаючи вплив на морські біоресурси та навколишнє середовище.

8.11.2 Держави повинні забезпечити, щоб при виборі матеріалів, які будуть використовуватися для створення штучних рифів, а також при виборі географічного розташування таких штучних рифів, дотримувалися положення відповідних міжнародних конвенцій, що стосуються довкілля та безпеки судноплавства.

8.11.3 Держави повинні, в рамках планів управління прибережними районами, створити системи управління штучними рифами та пристроями для агрегації риби. Такі системи управління повинні вимагати схвалення для будівництва та розміщення таких рифів та пристроїв і повинні враховувати інтереси рибалок, включаючи кустарних та натуральних рибалок.

8.11.4 Держави повинні забезпечити інформування органів влади, відповідальних за ведення картографічних записів та карт з метою навігації, а також відповідних екологічних органів перед розміщенням або вилученням штучних рифів або пристроїв для агрегації риби.

9 – Розвиток аквакультури

 9.1 Відповідальний розвиток аквакультури, включаючи рибальство на основі культури, в районах, що перебувають під національною юрисдикцією

9.1.1 Держави повинні створити, підтримувати та розробляти відповідну правову та адміністративну базу, що сприяє розвитку відповідальної аквакультури.

9.1.2 Держави повинні сприяти відповідальному розвитку та управлінню аквакультурою, включаючи попередню оцінку впливу розвитку аквакультури на генетичне різноманіття та цілісність екосистеми, базуючись на найкращій доступній науковій інформації.

9.1.3 Держави повинні розробляти та регулярно оновлювати стратегії та плани розвитку аквакультури, відповідно до вимог, щоб забезпечити екологічний розвиток аквакультури та забезпечити раціональне використання ресурсів, що використовуються аквакультурою та іншими видами діяльності.

9.1.4 Держави повинні забезпечити, щоб розвиток аквакультури не зазнавав негативних наслідків для існування місцевих громад та їх доступу до риболовних угідь.

9.1.5 Держави повинні встановити ефективні процедури, характерні для аквакультури, для проведення відповідної екологічної оцінки та моніторингу з метою мінімізації несприятливих екологічних змін та пов’язаних з ними економічних та соціальних наслідків, спричинених видобуванням води, землекористуванням, скидом стічних вод, вживанням наркотиків та хімічних речовин, та інші види аквакультури.

9.2 Відповідальний розвиток аквакультури, включаючи рибальство на основі культури в транскордонних водних екосистемах.

 9.2.1 Держави повинні захищати транскордонні водні екосистеми, підтримуючи відповідальну практику аквакультури в межах своєї національної юрисдикції та співпрацюючи в просуванні стійких практик аквакультури.

9.2.2 Держави повинні, належно поважаючи сусідні держави та відповідно до міжнародного права, забезпечити відповідальний вибір видів, розміщення та управління діяльністю аквакультури, яка може вплинути на транскордонні водні екосистеми.

9.2.3 Держави повинні проконсультуватися зі своїми сусідніми державами, якщо це доречно, перед тим, як вводити не корінні види у транскордонні водні екосистеми.

9.2.4 Держави повинні створити відповідні механізми, такі як бази даних та інформаційні мережі для збору, обміну та розповсюдження даних, що стосуються їх аквакультурної діяльності, для сприяння співпраці у плануванні розвитку аквакультури на національному, субрегіональному, регіональному та глобальному рівнях.

9.2.5 Держави повинні співпрацювати у розробці відповідних механізмів, коли це потрібно, для моніторингу впливу вхідних ресурсів, що використовуються в аквакультурі.

9.3 Використання водних генетичних ресурсів для цілей аквакультури, включаючи рибальство на основі аквакультури.

9.3.1 Держави повинні зберігати генетичне різноманіття та підтримувати цілісність водних спільнот та екосистем шляхом відповідного управління. Зокрема, слід докласти зусиль для мінімізації шкідливих наслідків впровадження у води немісцевих видів або генетично змінених запасів, що використовуються для аквакультури, включаючи риболовлю на основі культури, особливо там, де існує значний потенціал для поширення таких нетутешніх видів або генетично змінені запаси у води під юрисдикцією інших держав, а також води під юрисдикцією держави походження. Держави повинні, по можливості, сприяти заходам щодо мінімізації несприятливих генетичних наслідків, захворювань та інших наслідків від риби яка втекла або вирощеною на дикому випасі.

9.3.2 Держави повинні співпрацювати у розробці, прийнятті та впровадженні міжнародних кодексів практики та процедур інтродукції та передачі водних організмів.

9.3.3 Держави повинні, щоб мінімізувати ризики передачі хвороб та інших несприятливих наслідків для диких та культивованих запасів, заохочувати прийняття належних практик у генетичному вдосконаленні плідників, інтродукції немісцевих видів та у виробництві, продажі і перевезення яєць, личинок або мальків, плідників або інших живих матеріалів. Держави повинні сприяти підготовці та впровадженню відповідних національних кодексів практики та процедур з цією метою.

9.3.4 Держави повинні сприяти використанню відповідних процедур відбору плідників та виробництва ікри, личинок та мальків.

9.3.5 Держави повинні, де це доцільно, сприяти науковим дослідженням і, коли це можливо, розробці методів культури для видів, що перебувають під загрозою зникнення, для захисту, оздоровлення та збільшення їх запасів, беручи до уваги критичну потребу у збереженні генетичного різноманіття видів, що перебувають під загрозою зникнення.

9.4 Відповідальна аквакультура на виробничому рівні

9.4.1 Держави повинні сприяти відповідальній практиці аквакультури на підтримку сільських громад, організацій виробників та рибоводів.

9.4.2 Держави повинні сприяти активній участі рибоводів та їх громад у розробці відповідальних практик управління аквакультурою.

9.4.3 Держави повинні сприяти зусиллям, які покращують відбір та використання відповідних кормів, кормових добавок та добрив, включаючи гній.

9.4.4 Держави повинні сприяти ефективній практиці управління здоров’ям ферм та риб, надаючи перевагу гігієнічним заходам та вакцинам. Слід забезпечити безпечне, ефективне та мінімальне використання ліків, гормонів та препаратів, антибіотиків та інших хімічних речовин для боротьби із захворюваннями.

9.4.5 Держави повинні регулювати використання в аквакультурі хімічних речовин, які є небезпечними для здоров’я людей та навколишнього середовища.

9.4.6 Держави повинні вимагати, щоб утилізація таких відходів, як субпродукти, шлам, мертва або хвора риба, надлишок ветеринарних препаратів та інші небезпечні хімічні речовини, не представляла небезпеки для здоров’я людей та навколишнього середовища.

9.4.7 Держави повинні забезпечувати харчову безпеку продуктів аквакультури та сприяти зусиллям, які підтримують якість продукції та покращують її цінність завдяки особливому догляду перед і під час збирання врожаю та обробки на місці, а також при зберіганні та транспортуванні продуктів.

10 – Інтеграція рибальства в управлінні прибережною зоною

 10.1 Інституційні рамки

10.1.1 Держави повинні забезпечити прийняття відповідної політичної, правової та інституційної бази для досягнення стійкого та комплексного використання ресурсів, беручи до уваги крихкість прибережних екосистем та обмежений характер їх природних ресурсів та потреби прибережних громад .

10.1.2 З огляду на багаторазове використання прибережної зони, держави повинні забезпечити консультування представників рибного сектору та риболовних спільнот у процесі прийняття рішень та залучення їх до інших видів діяльності, пов’язаних із плануванням та розвитком управління прибережними районами.

10.1.3 Держави повинні розробити, за необхідності, інституційні та правові основи для визначення можливого використання прибережних ресурсів та регулювання доступу до них, беручи до уваги права прибережних рибальських спільнот та їх звичну практику настільки, наскільки це сумісно зі стійким розвитком.

10.1.4 Держави повинні сприяти прийняттю рибальської практики, яка дозволяє уникнути конфлікту між споживачами рибних ресурсів, а також між ними та іншими користувачами прибережної зони.

10.1.5 Держави повинні сприяти встановленню процедур та механізмів на належному адміністративному рівні для врегулювання конфліктів, що виникають у секторі рибного господарства та між споживачами рибних ресурсів та іншими користувачами прибережної зони.

10.2 Політичні заходи

10.2.1 Держави повинні сприяти створенню обізнаності громадськості про необхідність охорони та управління прибережними ресурсами та участі в процесі управління тих, хто постраждав.

10.2.2 Для сприяння прийняттю рішень щодо розподілу та використання прибережних ресурсів держави повинні сприяти оцінці їх відповідної цінності з урахуванням економічних, соціальних та культурних факторів.

10.2.3 Визначаючи політику управління прибережними районами, держави повинні належним чином враховувати пов’язані з цим ризики та невизначеності.

10.2.4 Держави, відповідно до своїх можливостей, повинні створити або сприяти створенню систем моніторингу прибережного середовища як частини процесу управління прибережними зонами з використанням фізичних, хімічних, біологічних, економічних та соціальних параметрів.

10.2.5 Держави повинні сприяти міждисциплінарним дослідженням на підтримку управління прибережними територіями, зокрема щодо його екологічних, біологічних, економічних, соціальних, правових та інституційних аспектів.

10.3 Регіональна співпраця

10.3.1 Держави із сусідніми прибережними районами повинні співпрацювати між собою для сприяння сталому використанню прибережних ресурсів та збереженню навколишнього середовища.

10.3.2 У випадку діяльності, яка може мати несприятливий транскордонний екологічний вплив на прибережні райони, держави повинні: надавати своєчасну інформацію та, якщо можливо, попереднє повідомлення потенційно постраждалим державам; і проконсультуватися з цими державами якомога раніше.

10.3.3 Держави повинні співпрацювати на субрегіональному та регіональному рівні з метою вдосконалення управління прибережними зонами.

10.4 Впровадження

10.4.1 Держави повинні створити механізми співпраці та координації між національними органами влади, що беруть участь у плануванні, розробці, збереженні та управлінні прибережними районами.

10.4.2 Держави повинні забезпечити, щоб влада чи органи, що представляють рибний сектор у процесі управління прибережними районами, мали відповідні технічні можливості та фінансові ресурси.

11 – Практика відповідального використання риби

 11.1 Відповідальне використання риби

11.1.1 Держави повинні прийняти відповідні заходи, щоб забезпечити право споживачів на безпечну, корисну та чисту рибу та рибну продукцію.

11.1.2 Держави повинні створити та підтримувати ефективні національні системи безпеки та якості для захисту здоров’я споживачів та запобігання комерційним шахрайствам.

11.1.3 Держави повинні встановити мінімальні стандарти безпеки та забезпечення якості та забезпечити ефективне застосування цих стандартів у всій галузі. Вони повинні сприяти впровадженню стандартів якості, узгоджених у контексті Комісії ФАО / ВООЗ Codex Alimentarius та інших відповідних організацій або домовленостей.

11.1.4 Держави повинні співпрацювати з метою досягнення гармонізації, або взаємного визнання, або обох, національних санітарних заходів та програм сертифікації, як це доречно, та вивчення можливостей для створення агентств контролю та сертифікації.

11.1.5 Держави повинні належним чином враховувати економічну та соціальну роль сектору рибальства після вилову при формуванні національної політики сталого розвитку та використання рибних ресурсів.

11.1.6 Держави та відповідні організації повинні спонсорувати дослідження в галузі рибних технологій та забезпечення якості та підтримувати проекти з метою поліпшення поводження з рибою після збору, враховуючи економічний, соціальний, екологічний та харчовий вплив таких проектів.

11.1.7 Держави, відзначаючи існування різних методів виробництва, повинні шляхом співпраці та сприяння розробці та передачі відповідних технологій забезпечити, щоб методи переробки, транспортування та зберігання були екологічно безпечними.

11.1.8 Держави повинні заохочувати тих, хто займається переробкою, розподілом та збутом риби: зменшити втрати та збирання відходів після збору врожаю; вдосконалити використання прилову настільки, наскільки це узгоджується з відповідальною практикою управління рибним господарством; і використовувати ресурси, особливо воду та енергію, зокрема деревину, екологічно безпечно.

11.1.9 Держави повинні заохочувати використання риби для споживання людиною та сприяти споживанню риби, коли це доречно.

11.1.10 Держави повинні співпрацювати з метою сприяння виробництву продуктів з доданою вартістю країнами, що розвиваються.

11.1.11 Держави повинні забезпечити відповідність міжнародної та внутрішньої торгівлі рибою та рибними продуктами належній практиці збереження та управління шляхом вдосконалення ідентифікації походження риби та рибних продуктів, що торгуються.

11.1.12 Держави повинні забезпечити врахування екологічних наслідків діяльності після вилову при розробці відповідних законів, положень та політики, не створюючи жодних спотворень на ринку.

11.2 Відповідальна міжнародна торгівля

11.2.1 Положення цього Кодексу слід тлумачити та застосовувати відповідно до принципів, прав та обов’язків, встановлених Угодою Світової організації торгівлі (СОТ).

11.2.2 Міжнародна торгівля рибою та продуктами рибного господарства не повинна загрожувати сталому розвитку рибного господарства та відповідальному використанню водних біоресурсів.

11.2.3 Держави повинні забезпечити, щоб заходи, що впливають на міжнародну торгівлю рибою та рибними продуктами, були прозорими, засновані, коли це можливо, на наукових доказах та відповідали міжнародним правилам.

11.2.4 Заходи щодо торгівлі рибою, прийняті державами для захисту життя чи здоров’я людей чи тварин, інтересів споживачів чи навколишнього середовища, не повинні бути дискримінаційними та відповідати міжнародно узгодженим правилам торгівлі, зокрема принципам, правам та обов’язкам, встановленим в Угоді про застосування санітарних та фіто санітарних заходів та Угоді про технічні бар’єри в торгівлі СОТ.

11.2.5 Державам слід додатково лібералізувати торгівлю рибою та продуктами рибного господарства та усунути бар’єри та спотворення у торгівлі, такі як мита, квоти та нетарифні бар’єри, відповідно до принципів, прав та обов’язків Угоди СОТ.

11.2.6 Держави не повинні прямо чи опосередковано створювати непотрібні або приховані бар’єри в торгівлі, які обмежують свободу споживача у виборі постачальника або обмежують доступ до ринку.

11.2.7 Держави не повинні обумовлювати доступ до ринків доступом до ресурсів. Цей принцип не виключає можливості угод між державами про рибний промисел, який включають положення, що стосуються доступу до ресурсів, торгівлі та доступу до ринків, передачі технологій, наукових досліджень, навчання та інших відповідних елементів. 1

1.2.8 Держави не повинні пов’язувати доступ до ринків з придбанням певної технології або продажем інших продуктів.

11.2.9 Держави повинні співпрацювати у дотриманні відповідних міжнародних норм.

12 – Дослідження науки

 12.1 Держави повинні визнати, що відповідальне рибальство вимагає наявності надійної наукової бази для надання допомоги менеджерам рибного господарства та іншим зацікавленим сторонам у прийнятті рішень. Тому держави повинні забезпечити проведення відповідних досліджень з усіх аспектів рибальства, включаючи біологію, екологію, технології, екологію, економіку, соціальні науки, аквакультуру та харчову науку. Держави повинні забезпечити наявність дослідницьких потужностей та забезпечити належну підготовку кадрів та створення інституцій для проведення досліджень з урахуванням особливих потреб країн, що розвиваються.

12.2 Держави повинні встановити відповідні інституційні рамки для визначення необхідних прикладних досліджень та правильного їх використання.

12.3 Держави повинні забезпечити аналіз даних, отриманих в результаті досліджень, опублікування результатів таких аналізів з дотриманням конфіденційності, де це доречно, та розповсюдження їх вчасно та зрозуміло, щоб найкращі наукові докази були надані як внесок у збереження, управління та розвиток рибальства. За відсутності адекватної наукової інформації слід якомога швидше розпочати відповідні дослідження.

12.4 Держави повинні збирати надійні та точні дані, необхідні для оцінки стану рибного господарства та екосистем, включаючи дані про прилов, викиди та відходи. Там, де це доцільно, ці дані слід надавати у відповідний час та рівень агрегування державам та субрегіональним, регіональним та глобальним рибогосподарським організаціям.

12.5 Держави повинні мати можливість контролювати та оцінювати стан запасів, що знаходяться під їх юрисдикцією, включаючи наслідки змін екосистеми, що виникають внаслідок тиску на риболовлю, забруднення або зміни середовища існування. Вони також повинні створити дослідницький потенціал, необхідний для оцінки наслідків зміни клімату або середовища на рибні запаси та водні екосистеми.

12.6 Держави повинні підтримувати та посилювати національний дослідницький потенціал для досягнення визнаних наукових стандартів.

12.7 Держави, відповідно до співпраці з відповідними міжнародними організаціями, повинні заохочувати дослідження для забезпечення оптимального використання рибних ресурсів та стимулювати дослідження, необхідні для підтримки національної політики, пов’язаної з рибою як їжею.

12.8 Держави повинні проводити дослідження та моніторинг запасів їжі для людей з водних джерел та навколишнього середовища, звідки вони беруться, та забезпечувати відсутність негативного впливу на здоров’я споживачів. Результати таких досліджень мають бути загальнодоступними.

12.9 Держави повинні забезпечити, щоб економічні, соціальні, маркетингові та інституційні аспекти рибного господарства були адекватно досліджені та щоб були зібрані порівняльні дані для постійного моніторингу, аналізу та формування політики.

12.10 Держави повинні проводити дослідження щодо вибірковості знарядь лову, впливу риболовних засобів на навколишнє середовище на цільових видів та поведінки цільових та нецільових видів щодо таких знарядь лову як допомога для прийняття управлінських рішень та з метою мінімізація невикористаного вилову, а також захист біорізноманіття екосистем та водного середовища існування.

12.11 Держави повинні забезпечити, щоб перед комерційним впровадженням нових видів спорядження була проведена наукова оцінка їх впливу на рибне господарство та екосистеми, де вони будуть використовуватися. Слід контролювати ефекти таких введень передач.

12.12 Держави повинні дослідити та задокументувати традиційні знання та технології рибальства, зокрема ті, що застосовуються до дрібного рибальства, з метою оцінки їх застосування до сталого збереження, управління та розвитку рибного господарства.

12.13 Держави повинні сприяти використанню результатів досліджень як основи для встановлення цілей управління, контрольних точок та критеріїв ефективності, а також для забезпечення належних зв’язків між прикладними дослідженнями та управлінням рибальством.

12.14 Держави, що проводять науково-дослідну діяльність у водах, що знаходяться під юрисдикцією іншої держави, повинні забезпечити відповідність своїх суден законам та правилам цієї держави та міжнародному праву.

12.15 Держави повинні сприяти прийняттю єдиних настанов, що регулюють дослідження риболовлі у відкритому морі.

12.16 Держави повинні, де це доцільно, підтримувати створення механізмів, включаючи, зокрема, прийняття єдиних настанов, що сприяють науковим дослідженням на субрегіональному чи регіональному рівні, і повинні заохочувати обмін результатами таких досліджень з іншими регіонами.

12.17 Держави, безпосередньо або за підтримки відповідних міжнародних організацій, повинні розробляти спільні технічні та дослідницькі програми для поліпшення розуміння біології, довкілля та стану транскордонних водних запасів.

12.18 Держави та відповідні міжнародні організації повинні сприяти та вдосконалювати дослідження c

12.19 Компетентні міжнародні організації повинні, за необхідності, надавати державам технічну та фінансову підтримку за запитом та при залученні до дослідницьких розслідувань, спрямованих на оцінку запасів, які раніше не виловлювались або дуже незначно виловлювались.

12.20 Відповідні технічні та фінансові міжнародні організації повинні за запитом підтримувати держави в їх дослідницьких зусиллях, приділяючи особливу увагу країнам, що розвиваються, зокрема найменш розвиненим серед них та малим острівним країнам, що розвиваються.

Додаток 1

Підсумки походження та розробки Кодексу

 У цьому додатку описується процес розробки та узгодження Кодексу, який призвів до його винесення на затвердження двадцять восьмої сесії Конференції ФАО. Доцільним було додати додаток до цього розділу як посилання на походження та розвиток Кодексу, що відображає зацікавленість та дух компромісу всіх сторін, що беруть участь у його розробці. Сподіваємось, це сприятиме просуванню зобов’язання, необхідного для його виконання.

  1. На різних міжнародних форумах тривалий час висловлювалася стурбованість явними ознаками надмірної експлуатації важливих рибних запасів, шкоди екосистемам, економічних втрат та питань, що впливають на торгівлю рибою, – що все загрожувало довгостроковій стійкості риболовлі та у свою чергу, зашкодило внеску рибальства у продовольче забезпечення. Обговорюючи поточний стан та перспективи світового рибальства, дев’ятнадцята сесія Комітету ФАО з питань рибного господарства (COFI), що відбулася в березні 1991 р., рекомендувала ФАО розробити концепцію відповідального рибальства та розробити Кодекс поведінки для цього.
  2. Згодом уряд Мексики у співпраці з ФАО організував у травні 1992 року в Канкуні Міжнародну конференцію з відповідального рибальства. Підтверджена на цій конференції Канкунська декларація надалі розвивала концепцію відповідального рибальства, заявляючи, що “ця концепція охоплює стійке використання рибних ресурсів у гармонії з навколишнім середовищем; використання практики вилову та аквакультури, яка не шкодить екосистемам, ресурсам або їх якості; включення доданої вартості до таких продуктів шляхом процесів трансформації, що відповідають необхідним санітарним нормам; комерційної практики, щоб забезпечити споживачам доступ до якісної продукції “.
  3. Декларація Канкуна була звернута до Саміту UNCED у Ріо-де-Жанейро в червні 1992 р., який підтримав підготовку Кодексу поведінки відповідального рибальства. Технічна консультація ФАО з питань риболовлі у відкритому морі, що відбулася у вересні 1992 р., також рекомендувала розробити Кодекс для вирішення питань, що стосуються риболовлі у відкритому морі.
  4. Сто друга сесія Ради ФАО, що відбулася в листопаді 1992 р., обговорювала розробку Кодексу, рекомендуючи надавати пріоритет питанням відкритого моря і просила представити пропозиції щодо Кодексу на сесії Комітету 1993 р. з питань рибальства.
  5. Двадцята сесія COFI, що відбулася в березні 1993 р., Вивчила загальні принципи такого Кодексу, включаючи розробку керівних принципів, та затвердила часові рамки для подальшої розробки Кодексу.
  6. Подальша розробка Кодексу ведення відповідального рибальства була проведена відповідно до консультацій та співпраці з відповідними агенціями ООН та іншими міжнародними організаціями, включаючи неурядові організації.
  7. На виконання вказівок Керівних органів ФАО проект Кодексу був сформульований таким чином, щоб узгоджуватися з Конвенцією ООН з морського права 1982 року, враховуючи Канкунську декларацію 1992 р. Декларація Ріо та положення Порядку денного 21 UNCED, висновки та рекомендації технічної консультації ФАО 1992 року з питань риболовлі у відкритому морі. Стратегія затверджена Всесвітньою конференцією ФАО з управління та розвитку рибного господарства 1984 року, та інші відповідні документи, включаючи результати. Потім тривала конференція Організації Об’єднаних Націй з питань транскордонних рибних запасів та надзвичайно мігруючих рибних запасів, яка у серпні 1995 р. прийняла Угоду про імплементацію положень Конвенції ООН з морського права від 10 грудня 1982 р.
  8. Конференція ФАО на своїй двадцять сьомій сесії в листопаді 1993 р. Прийняла Угоду про сприяння дотриманню міжнародних заходів з охорони та управління риболовецькими суднами у відкритому морі та рекомендувала прийняти загальні принципи Кодексу ведення відповідального рибальства підготовлений на «швидкому шляху» з метою орієнтування на формулювання тематичних статей. Відповідно, проект загальних принципів був розглянутий неформальною робочою групою експертів, призначених урядом, яка засідала в Римі в лютому 1994 р. Перероблений проект був широко розісланий серед усіх членів ФАО та асоційованих членів, а також міждержавних та недержавних урядові організації. Коментарі, отримані до другої версії Загальних принципів, були включені до проекту Кодексу разом із пропозиціями щодо альтернативного тексту.
  9. З метою сприяння розгляду повного тексту проекту Кодексу Генеральний директор запропонував Раді на її сто шостій сесії в червні 1994 року організувати Технічну консультацію щодо Кодексу поведінки відповідального рибальства, відкриту для всіх ФАО Члени, зацікавлені не члени, міжурядові та неурядові організації, з тим щоб забезпечити можливість для найширшого залучення всіх зацікавлених сторін на ранній стадії її розробки.
  10. Ця Технічна консультація відбулася в Римі з 26 вересня по 5 жовтня 1994 р., де був представлений проект усього Кодексу та перший проект технічних вказівок на підтримку більшості тематичних статей Кодексу. Після ретельного перегляду всіх статей повного проекту Кодексу поведінки, був підготовлений альтернативний проект Секретаріату на основі зауважень, зроблених під час обговорень на пленарному засіданні, та конкретних змін до проекту, поданих у письмовій формі під час Консультації.
  11. Консультація змогла також детально розглянути альтернативний проект трьох з шести тематичних статей Кодексу, тобто статті 9 “Інтеграція рибного господарства в управління прибережною зоною”, статті 6 “Управління рибним господарством”, статті 7 “Риболовля Операції “, за винятком тих принципів, на які, ймовірно, вплинуть результати поточної Конференції ООН з питань транскордонних рибних запасів та сильно мігруючих рибних запасів. Короткий адміністративний звіт був підготовлений та представлений Раді ФАО та COFI.
  12. Технічна консультація запропонувала Раді на її сто сьомій сесії 15–24 листопада 1994 р. остаточну редакцію цих принципів, що стосуються головним чином питань відкритого моря, залишити в очікуванні до результатів Конференції ООН. Рада загалом схвалила запропоновану процедуру, зазначивши, що після обговорень на наступній сесії COFI остаточний проект Кодексу буде представлений Раді ФАО в червні 1995 р., яка потім прийме рішення про необхідність паралельних засідань Технічного комітету. на цю сесію Ради з метою подальшої детальної розробки положень Кодексу, якщо це необхідно.
  13. На основі суттєвих зауважень та детальних пропозицій, отриманих під час Технічної консультації, Секретаріат розробив переглянутий проект Кодексу поведінки відповідального рибальства, який був представлений на двадцять першій сесії Комітету з рибного господарства, що відбулася з 10 по 15 березня 1995 р.
  14. Комітету з рибного господарства було також повідомлено, що, як очікується, Конференція ООН завершить свою роботу в серпні 1995 р. Було запропоновано, щоб принципи, залишені в проекті тексту Кодексу, не застосовувались, можна було узгодити з мовою, погодженою в ООН Конференція відповідно до механізму, який повинен бути прийнятий Комітетом та Радою до подання повного Кодексу для його прийняття на двадцять восьмій сесії Конференції ФАО в жовтні 1995 року.
  15. Комітет був проінформований про різні кроки, здійснені Секретаріатом при підготовці проекту Кодексу поведінки. Комітет створив Робочу групу відкритого складу з метою розгляду проекту тексту Кодексу. Робоча група, яка засідала з 10 по 14 березня 1995 р., Вона провела детальний перегляд проекту Кодексу в продовження роботи, проведеної Технічною консультацією. Він доповнив і затвердив текст статей 8-11. З огляду на обмеження у часі, Робоча група надала вказівки Секретаріату щодо перегляду статей 1-5. Також було рекомендовано включити елементи досліджень та співробітництва, а також аквакультури. включені до статті 5, Загальні принципи, щоб відобразити питання, розроблені в Тематичних статтях Кодексу.
  16. Комітет підтримав пропозицію, схвалену Сто сьомою сесією Ради щодо механізмів доопрацювання Кодексу. Остаточне формулювання цих принципів, що стосуються головним чином питань, що стосуються транскордонних запасів риби та надзвичайно мігруючих рибних запасів, які становили лише незначну частину Кодексу, слід переглянути у світлі результатів Конференції ООН. Група також рекомендувала, що як тільки буде досягнуто згоди щодо суті, буде необхідно узгодити юридичні, технічні та ідіоматичні аспекти Кодексу, щоб полегшити його остаточне затвердження.
  17. Звіт Робочої групи відкритого складу був представлений на засіданні міністрів з питань рибного господарства, яке відбулося 14 та 15 березня 1995 р. Спільно з сесією COFI. Римський консенсус щодо світового рибальства, який випливав із цієї зустрічі, закликав “уряди та міжнародні організації вживати оперативних заходів з метою доопрацювання Міжнародного кодексу ведення відповідального рибальства з метою подання остаточного тексту на Конференцію ФАО в жовтні 1995 року”.
  18. На Сто восьмій сесії Ради була представлена ​​переглянута версія Кодексу ведення. Рада створила Технічний комітет відкритого складу, який він
  19. Рада схвалила роботу, проведену Технічним комітетом, і схвалила його рекомендацію щодо проведення Другої сесії, яка відбудеться з 25 по 29 вересня 1995 р.
  20. Переглянута версія Кодексу, затверджена Технічним комітетом відкритого складу на його першій сесії (5-9 червня 1995 р.) Та затверджена Сто восьмою сесією Ради, була видана як документ Конференції (C 95/20) та як робочий документ для другої сесії Технічного комітету. Елементи, що очікують на угоду, були чітко визначені.
  21. З метою сприяння доопрацюванню всього Кодексу Секретаріат підготував документ “Пропозиції секретаріату щодо статті 6” Управління рибним господарством “та статті 7” Риболовецькі операції “Кодексу поведінки відповідального рибальства”, беручи до уваги Угоду стосовно збереження та управління трансформаційними широко розповсюдженими рибними запасами та надзвичайно мігруючими рибними запасами, прийнятими Конференцією ООН у серпні 1995 р. Секретаріат також завершив пропозиції щодо гармонізації тексту з правових та лінгвістичних аспектів та надав це Комітету за мови сесії (англійська, французька та іспанська).
  22. Друга сесія Технічного комітету відкритого складу Ради засідала з 25 по 29 вересня 1995 р. Із широким представництвом регіонів та зацікавлених організацій. Комітет, працюючи в повному дусі співпраці, успішно завершив свій мандат, доопрацювавши та схваливши всі статті та Кодекс в цілому. Технічний комітет погодився, що переговори щодо тексту Кодексу були завершені. Відкрита неформальна група з питань гармонізації мов провела додаткову сесію та разом із Секретаріатом завершила гармонізацію на основі тексту, прийнятого на заключній сесії. Технічний комітет доручив Секретаріату вже подати доопрацьований варіант як переглянутий документ Конференції на Сто дев’яту сесію Ради та на двадцять восьму засідання Конференції для прийняття. Рада схвалила Кодекс ведення, затверджений Технічним комітетом. Секретаріату було запропоновано підготувати необхідний проект резолюції для Конференції, включаючи також заклик до країн якнайшвидше ратифікувати Угоду про відповідність, прийняту на останній сесії Конференції. Двадцять восьма сесія Конференції, прийнята 31 жовтня 1995 року консенсусом, Кодексом поведінки відповідального рибальства та відповідною резолюцією.

Резолюція конференції

 Визнаючи життєво важливу роль рибальства у світовій продовольчій безпеці та економічному та соціальному розвитку, а також необхідності забезпечити стійкість водних біоресурсів та навколишнього середовища для сучасних та майбутніх поколінь, Нагадуючи, що Комітет з рибного господарства 19 березня 1991 р. Рекомендував розробити концепцію відповідального рибальства та можливу формулювання інструменту з цього питання, беручи до уваги, що Канкунська декларація, вироблена в результаті Міжнародної конференції з відповідального рибальства в травні 1992 року, організованої урядом Мексики у співпраці з ФАО, вимагала підготовки Кодексу ведення відповідального рибальства.

Маючи на увазі, що з набранням чинності Конвенцією ООН з морського права 1982 р. та прийняттям Угоди про імплементацію положень Конвенції ООН з морського права від 10 грудня 1982 р., що стосується збереження та управління трансформаційними запасами риби та сильно мігруючими рибними запасами, як передбачалося в Декларації Ріо-де-Жанейро 1992 року та положеннях Порядку денного 21 UNCED, існує підвищена потреба у субрегіональному та регіональному співробітництві, а також покладанні значних обов’язків відповідно до її мандату,

Нагадуючи далі, що Конференція в 1993 р. Прийняла Угоду ФАО про сприяння дотриманню міжнародних заходів щодо збереження та управління риболовними суднами у відкритому морі, і що ця Угода буде невід’ємною частиною Кодексу поведінки, Із задоволенням констатуючи, що ФАО, відповідно до рішень своїх керівних органів, організувала серію технічних зустрічей для формування Кодексу поведінки, і що ці зустрічі призвели до досягнення згоди щодо тексту Кодексу поведінки відповідальних осіб. Визнаючи, що Римський консенсус щодо світового рибальства, який був вироблений на засіданні міністрів з питань рибальства 14-15 березня 1995 року, закликав уряди та міжнародні організації ефективно реагувати на поточну рибну ситуацію, зокрема, шляхом заповнення Кодексу ведення відповідального рибальства та розглянути питання про прийняття Угоди про сприяння дотриманню міжнародних заходів щодо збереження та управління риболовними суднами у відкритому морі:

  1. вирішує прийняти Кодекс поведінки відповідального рибальства;
  2. закликає держави, міжнародні організації, будь то урядові чи неурядові, та всіх, хто займається рибальством, співпрацювати у здійсненні та реалізації цілей та принципів, що містяться в цьому Кодексі;
  3. закликає враховувати особливі вимоги країн, що розвиваються, при виконанні положень цього Кодексу;
  4. просить ФАО передбачити в Програмі роботи та бюджету положення щодо надання консультацій країнам, що розвиваються щодо імплементації цього Кодексу, та для розробки Міжрегіональної програми допомоги для зовнішньої допомоги, спрямованої на підтримку імплементації Кодексу;
  5. просить ФАО у співпраці з членами та зацікавленими відповідними організаціями розробити, у відповідних випадках, технічні вказівки на підтримку імплементації Кодексу;
  6. закликає ФАО здійснювати моніторинг та звітувати про виконання Кодексу та його наслідки для рибного господарства, включаючи дії, вжиті згідно з іншими документами та резолюціями організацій ООН, і, зокрема, резолюції, прийняті Генеральною Асамблеєю для введення Конференції в дію. про трансграничні рибні запаси та сильно мігруючі рибні запаси, що ведуть до Угоди про імплементацію положень Конвенції Організації Об’єднаних Націй з морського права від 10 грудня 1982 року щодо збереження та управління трансформаційними запасами риби та сильно мігруючими рибними запасами;
  7. закликає ФАО посилити регіональні органи рибного господарства з метою ефективнішого вирішення питань збереження та управління рибальством на підтримку субрегіонального, регіонального та глобального співробітництва та координації у рибному господарстві.

Мегалодон

Ветеран галузі рибного господарства

Схожий пост

Інтенсифікація і розширення стійкого виробництва продукції аквакультури (по матеріалах ФАО 2022 р.) (Частина 1)

Створено - 15.02.2023 0
Інтенсифікація і розширення стійкого виробництва продукції аквакультури (по матеріалах ФАО 2022 р.) (Частина 1)  Цілі і завдання. Безперечно, що аквакультура відіграє…

Інновації у виробничо-збутові ланцюжки у рибальстві та аквакультурі (по матеріалах ФАО 2022 р.) (Частина 1)

Створено - 22.02.2023 0
Інновації у виробничо-збутові ланцюжки у рибальстві та аквакультурі (по матеріалах ФАО 2022 р.) (Частина 1) Розширення та інтенсифікація аквакультури та ефективне…

Обгрунтування необхідності написання Закону України “Про збереження різноманіття водних біоресурсів”

Створено - 12.04.2020 0
Обґрунтування необхідності написання Закону України «Про збереження різноманіття водних біоресурсів» На підставі підписаного Україною в Ріо-де-Жанейро (1992 р.) Міжнародного договору,…